banner434

Ömer Arif Çetin: Fıtık Ve Omurga Eğriliğinde Ameliyatsız Tedavi Mümkün Mü?

Uzm.Fzt. Ömer Arif Çetin, Fıtık Ve Omurga Eğriliğinde Ameliyatsız Tedavi Mümkün Mü? Skolyoz nedir? Tedavi yöntemleri nelerdir? gibi soruları cevapladı.

Sağlık 30.01.2022, 16:48 30.01.2022, 19:56
Ömer Arif Çetin: Fıtık Ve Omurga Eğriliğinde Ameliyatsız Tedavi Mümkün Mü?

'Fıtık ve omurga eğriliğinde ameliyatsız tedavi mümkün mü, fibromiyalji nedir, tedavi yöntemleri nelerdir, skolyoz nedir, tedavi yöntemleri nelerdir?' şeklinde ki soruları cevaplandıran Uzm.Fzt. Ömer Arif Çetin, merak edilen önemli hususlara işaret etti.

“Fıtık ve omurga eğriliğinde ameliyatsız tedavi mümkün”

Kişiye özel program ve egzersiz ile birlikte tedavisi sağlandığını belirten Uzm.Fzt. Çetin, "Fıtık, omurgalar arasında amortisör görevi gören disklerin (zorlama, düşme, ağır kaldırma ya da zorlanması sonucu) kayması ve yırtılması ile meydana gelir. Bel fıtığı, boyun fıtığı, sırt fıtığı ve kasık fıtığı olarak incelenebilir." dedi.

Fıtık, dört evreden oluştuğuna işaret eden Ömer Arif Çetin, şu şekilde sıraladı:

  • Bulging
  • Protrüzyon
  • Ekstrüzyon
  • Sekeztrasyon

Ameliyatsız fıtık tedavisi, manuel terapi, osteopati, kayropraktik, traksiyon (bilgisayarlı çekme) tedavisi, yumuşak doku teknikleri, kuru iğne tedavisi, elektro akupunktur tedavisi, kupa tedavisi ile yapılan uygulamalarla biomekanik olarak tedavi edilip kalıcı ve güzel sonuçlar elde edilebileceğini belirten Çetin,  "Doktor teşhisi ve onayı ile gönderilen hastanın gerekli analizi yapılarak hastaya uygun olan tedavi teknikleri belirlenir ve kişiye özel program ve egzersiz ile birlikte tedavisi sağlanır." dedi.

Uzm.Fzt. Ömer Arif Çetin açıklamasını şöyle sürdürdü:

Fibromiyalji nedir, Tedavi yöntemleri nelerdir?

Tam olarak teşhisi ve nedeni bilinmemekle beraber yapılan araştırmalara göre kas ve kemiklerde ağrı ile genel bir yorgunluk hissedilen uygu düzeninde problemlere ve bilişsel bozukluklara neden olan kronik yani uzun süreli bir durumdur. Fibromiyalji de uygun terapi ve yaşam tarzında yapılabilecek değişiklikler sayesinde yaşam kalitesini arttırmak mümkündür. Fiziksel terapi kasların dayanıklılığını ve güçlülüğünü arttırmak için cihazlarla ve manuel tekniklerle yapılan uygulamalar sonunda hasta kendini daha dinç ve güçlü hisseder. Ağrı tedavisine yönelik yapılan kas gevşetme uygulamaları ve kayropraktikile beraber uzun süreli bir sonuç elde edilebilir.

Skolyoz nedir, Tedavi yöntemleri nelerdir?

Skolyoz halk arasında omurga eğriliği olarak da bilinen bir hastalıktır. Konjenital (doğuştan) ve İdiopatik (sonradan oluşan ve nedeni bilinmeyen) olmak üzere iki çeşitte inceleyebiliriz. İdiopatik (sonradan oluşan ve nedeni bilinmeyen) skolyoz çeşidi, S ve C olmak üzere ikiye ayrılır.  Derecelerine göre yapılan uygulamalar değişmekle birlikte 45 derece altındaki skolyoz dereceleri yapılan fizik tedavi, manuel terapiler, kas güçlendirme teknikleri ve egzersizler ile birliktedereceler yüksek oranda minimum seviyeye düşürülür ve istenilen sağlıklı derece elde edilmiş olunur.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)