Op. Dr. Karkucak, Bel ve boyun fıtığı nedir, tedavisi nasıl yapılır?

Op. Dr. Ahmet Karkucak, özellikle ağır ve masa başı işlerinde çalışanların büyük bölümünün fıtıkla tanıştığına dikkat çekti.

Sağlık 24.08.2021, 21:09 24.08.2021, 21:46
Op. Dr. Karkucak, Bel ve boyun fıtığı nedir, tedavisi nasıl yapılır?

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Karkucak, özellikle ağır ve masa başı işlerinde çalışanların büyük bölümünün fıtıkla tanıştığını ifade ederek, bel ve boyun fıtıklarının tedavisinin ertelenmesinin ciddi sorunlara yol açabileceğini belirtti.

Bel ve boyun fıtığıyla ilgili tedavinin ertelenmesi gerektiğini belirten Karkucak, sinirlerde kalıcı hasarlara yol açabileceğini, bu durumda hastaların felç riskiyle karşılaşma riskinin doğacağını söyledi.

Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Karkucak, "bel ve boyun fıtığı hakkında vergi bilgilerde, cerrahi tedavi altın standarttır." Diyerek şunları söyledi:

"Bel fıtıklarında klinik ağırlıklı olarak ağrı, uyuşma, karıncalanma şikayetleri ile başlar. Etkilediği sinir köküne göre bulgu verir, belden bacağa veya her iki bacağa yayılan ağrı şeklinde olabilir. Nörolojik defisit dediğimiz güç kaybı ile olabilmektedir. Bel fıtığın tedavisi beyin cerrahisi açısından mikro cerrahi şeklinde bel fıtığı ameliyatları, dar kanal ameliyatlarında açık cerrahi şeklinde yapılmaktadır. Dar kanalda ağrının dışında beraberinde yürüme zorluğu, nörolojik radikasyo denilen yürüyüp dinlenme ihtiyacı ve yukarıdan aşağı hastanın tarifi ile 'bir şey beni aşağı doğru çekiyor' gidemiyorum, durmak zorunda kalıyorum diye anlatılmaktadır. Cerrahi tedaviden sonra yüzde yüz fayda görürler, cerrahi tedavi altın standarttır.

Cerrahi Tedavi Süreci Nasıl Olur ?

Bel fıtığı ameliyatlarında cerrahi tedavi olarak mikro tedavi uygulaması ile yaptıklarını, ortalama 30- 40 dakika süren bir ameliyat olduğunu belirten Ahmet Karakucak, "Hasta ertesi gün mobilize oluyor. Ameliyattan 4 saat sonra rejimine alıyor ve bir gün sonra da taburcu ediliyor. Dar kanal cerrahisinde Omurilik daralması cerrahisinde yaklaşık ameliyat bir buçuk saat sürmekte ve açık cerrahi uygulanmaktadır. Bel bölgesinde hareket yoksa bozulma yoksa enstrümante yani halk arasında platin takılmıyor. Ama B bölgesinde intabilesi varsa yani o bölge oynuyor, daha sonra mükerrer problemlere neden olabilecek bir süreç varsa ona göre cerrahi esnada karar verilen enstrümantasyon ameliyatı yapılmaktadır." dedi.

Bu ameliyattan sonra 4-5 saat sonra hasta rejimine alındığını, ertesi gün korse ile mobilize edilerek kaldırıldığını, bir iki gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edildiğini belirten Karkucak açıklamasını şöyle devam ettirdi.

Boyun fıtığı nedir ve tedavisi nasıl yapılır?

Boyun fıtıkları genellikle ani boyunda tutulma şekli ile başladığına dikkat çeken Op. Dr. Karkucak, "Kollarda ağrı, uyuşma, karıncalanma etkilediği sinir kökünü etkilemekte ve belirli alanlarda da güç kaybına neden olabilmektedir. Boyun fıtığı cerrahisi yaklaşık tek seri boyun fıtığı ise yaklaşık yarım saatlik bir ameliyattır ve mikrocerrahi yöntemi ile gerçekleşmektedir. Hasta ertesi gün mobilize edilir ameliyattan sonra 6-8 saat rejimi verilebilir, boyunluk ile takip edilir. Ameliyat sonrası içinde 15-20 gün boyunluk ile takibi yapılır. Cerrahi riski, ameliyat riski yüzde birdir." dedi.

Boyun Fıtığı ameliyatı sonrası hasta hayatına nasıl devam eder?

Karkucak, boyun fıtığı ameliyatlarından sonra hastalar ortalama 1 ay kadar ani boyun hareketlerini çok önerilmediğini belirterek, "Hastanın yaşı da önemli olmakla beraber, fiziki durumu ve bağ dokusu da çok önemlidir. Hastalar 1 ay kadar boyun hareketlerinde belirli kısıtlama yapmalıdır." şeklinde ifade etti.

Bel fıtığı ameliyatı sonrası hasta hayatına nasıl devam eder ?

Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Karkucak, "Bel fıtığı olan hastalar yaklaşık 1 ay kadar eğilip, bükülme süreçleri araç kullanma, koşu, spor gibi durumları kısıtlanmaktadır. Bel fıtığı ve dar kanal ameliyatlarında 2 aylık bir süreden sonra yüzme sporu bile yapılabilmektedir.” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)