Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Sağlık Durumuyla İlgili Son Açıklama

Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Rahatsızlanarak 27 Temmuz 2019, Cumartesi gecesi hastaneye kaldırılmıştı. Acıbadem Maslak Hastanesi'nden Büyükanıt’ın sağlık durumu hakkında Başhekim Dr. Cengiz Bavbek kritik açıklamada bulundu.

Sağlık 28.07.2019, 14:09 28.07.2019, 14:47
Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Sağlık Durumuyla İlgili Son Açıklama

Rahatsızlığı nedeniyle Acıbadem Maslak Hastanesi’ne kaldırılan eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın sağlık durumu hakkında Başhekim Dr. Cengiz Bavbek açıklamada bulundu.

Yoğun bakımda tedavisinin devam ettiğini belirten Bavbek,“Hastamız Yaşar Büyükanıt dün gece hastanemize giriş yapmıştır. Gerekli tıbbi tetkik ve muayene sonucunda beyinde damar tıkanıklığı ve alt solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olarak genel durum kötüleşmesi nedeniyle yoğun bakım servisine alınmıştır. Yoğun bakım servisindeki tedavisine devam edilmektedir.” dedi.
Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt kimdir? Büyükanıt kaç yaşındadır?

YAŞAR BÜYÜKANIT KİMDİR?

Türk Silahlı Kuvvetleri 25. Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, 1 Eylül 1940 tarihinde İstanbul'da doğdu. 1961 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1963 yılında Piyade Okulu'ndan mezun oldu.

Büyükanıt, 1970 yılına kadar Kara Kuvvetlerinde Takım Komutanlığı ve Bölük Komutanlığı yaptı.  1972 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun olan Orgeneral Büyükanıt, Kurmay subay olarak, Mons/Belçika'da Shape İstihbarat Dairesi Temel İstihbarat Şubesi Kuvvet ve Sistem Kısım Amirliği, Kara Harp Akademisi (Öğretim Üyeliği, Genelkurmay Personel Dairesi General-Amiral Şubesinde Kısım Amirliği ve Şube Müdürlüğü, Kuleli Askeri Lisesi Komutanlığı, Cumhurbaşkanlığı Muhatız Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1988 yılında Tuğgeneral olan Büyükanıt, 2'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı ve Napoli/İtalya'da bulunan Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Karargahında İstihbarat Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.1992 yılında Tümgeneral olan Büyükanıt, Bu rütbe ile Genelkurmay Genel Sekreterliği ve Kara Harp Okulu Komutanlığı görevlerinde bulundu.1996 yılında Korgeneralliğe terfi ederek 7'nci Kolordu Komutanlığı ve Genelkurmay Harekat Başkanlığı görevlerinde bulunan Büyükataman, 30 Ağustos 2000 tarihindeOrgeneralliğe terfi etmiş ve Genelkurmay 2'nci Başkanlığı görevine atandı.

30 Ağustos 2004 tarihinde YAŞ kararıyla, Kara Kuvvetleri Komutanı,  Genelkurmay Başkanlığı'na atandı. Böylece ilk kez bir Genelkurmay Başkanı, Yüksek Askeri Şura toplantıları sona ermeden atanmış oldu. 30 Ağustos 2006 gününden geçerli olmak üzere Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın atanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararını 31 Temmuz 2006 tarihinde imzaladı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt 30 Ağustos 2008 itibariyle yaş haddinden emekliye ayrıldı.

Emekli Orgeneral Büyükanıt, TSK Üstün Hizmet Madalyası, Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, Şeref Madalyası, İtalya Silahlı Kuvvetler Şeref Nişanı, ABD Silahlı Kuvvetler Üstün Liyakat Nişanı ile Pakistan Silahlı Kuvvetler İmtiyaz Nişanı sahibidir.Bilge Filiz Büyükanıt ile evli olan Mehmet Yaşar Büyükanıt'ın bir çocuğu bulunmakta ve İngilizce bilmektedir.

Yorumlar (0)