Ortodontik Tedavinin Süresi Ne Kadardır?

Yetişkin ve çalışma hayatındaki bireyler için ortodontik tedavinin süresi son derece önemlidir.

Sağlık 10.12.2021, 10:26
Ortodontik Tedavinin Süresi Ne Kadardır?

Ortodontik tedavi görmeyi düşünen hastalar süreçle ilgili pek çok detayı merak eder. Tedavinin aşamaları kadar süresi de en çok merak edilenler arasında yer alır. Yetişkin ve çalışma hayatındaki bireyler için ortodontik tedavinin süresi son derece önemlidir. Genel olarak hastanın durumu ortodontik tedavi süreçlerini en çok etkileyen detay olur. Daha fazla işlem gerektiren zorlu tedavilerde tellerin dişte kalma süresi uzayabilir. Bunun yanı sıra düzelmesi kolay olan dişlerde teller daha kısa kalabilir.

Ortodontik tedavi süresi bireyden bireye ve beklentiye bağlı olarak değişiklik gösterir. Günümüzde tedavi süresini kısaltıldığı ortodontik tedavi yöntemleri vardır. Daha kısa sürede etkili sonuçlar almanızı sağlayan ortodontik tedaviler sayesinde hayalinizdeki gülüşe ulaşabilirsiniz. Ortodontik tedavi yöntemleri değişiklik gösterse de ortalama olarak 22-24 ay gibi bir süreçte tedavi tamamlanır.

Diş teli tedavileri genellikle 1- 2 yıl civarında sonuçlansa da hastanın durumuna göre daha da uzayabilir. Buna göre diş teli tedavisi 3-4 yılı bulabilir. Bazı durumlarda ortodontik tedavi 6 ay gibi kısa bir sürede sonuçlanabilir. Basit dişsel problemler çok çabuk çözüldüğü için tedavi süresi kısa olabilir. Bunun yanı sıra iskeletsel problemler olan hastalarda tedavi uzayabilir.

Ortodontik Tedaviye Ne Zaman Başlanır?

Uluslararası Ortodonti Birliği'nin tavsiyesine göre ortodontik tedaviye başlanması için hastanın en az 7 yaş grubunda ön muayene işleminden geçmesi gerekir.  Bu sayede çocuklar gelişim sorunlarına erken dönemde çözüm üreterek tedaviye başlayabilir. Özellikle çocukların iskeletsel problemlerinde erken teşhis açısından ortodontik muayene son derece önemlidir.

Genel olarak ortodontik tedaviye 10-12 yaşından önce başlanmaması gerektiği bilinir. Ancak uygulanan tedavi yöntemine ve çocuğun durumuna göre daha erken yaşlarda ortodontik süreçlerden geçilebilir. Erken yaşta ve yetişkinlik döneminde ortodontik tedavi sürecinden geçmek mümkündür.

Ortodonti tedavisi gibi daha birçok tedavi yöntemi için https://www.canerbalta.com adresini ziyaret edebilir, bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar (0)