Pandemi nedir? Pandemi Hastası Ne Demek?

Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs genelgesi yayınlandı ve genelgeye göre, Özel ve Vakıf hastaneleri Pandemi hastanesi ilan edildi. Peki, Pandemi nedir? Pandemi hastalık ne demektir? Pandemi ile ilgili bilinmeyenleri haberimizde bulabilirsiniz.

Sağlık 20.03.2020, 22:07 01.10.2020, 22:44
Pandemi nedir? Pandemi Hastası Ne Demek?

Pandemi nedir? isanlar pandeminin ne olduğunu merak ediyor. Pandemi hastalık ne demektir? Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüsü yayımlanmasının ardından vatandaşlarında yeni yeni duyduğu"pandemi" ne olduğu, ne demek olduğu merak ediliyor. Genelgeye göre, bugünden itibaren tüm Özel ve Vakıf hastaneleri Pandemi hastanesi ilan edildi. Peki Pandemi nasıl ilan edilir? Tarihteki pandemiler nedir? Pandemi ile epidemi arasında fark nedir?

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan koronavirüs genelgesinde önemli hususlara dikkat çekildi. Genelgeye göre, bugünden itibaren tüm Özel ve Vakıf hastaneleri Pandemi hastanesi ilan edilmesinin ardından pandemi sorgulanmaya başlandı.

Dünya Sağlık Örgütü, Dünya genelinde 4500'den fazla can alan 'katil' koronavirüs, namı diğer 'Kovid-19' salgını pandemi olarak ilan etmişti. Pandemi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ilan edilmektedir. Yeni ortaya çıkan virüsün insandan insana kolay bir şekilde hızlıca yayılıyor olması önemli bir kriterlerdir.

PANDEMİ NE DEMEK?

Dünyada birden fazla ülkede veya kıtada, çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel ismine pandemi denir. Pandemi durumu virüslerde karşılaşılabilmektedir. Virüsün yayılması ve tutunması pandemik olarak yorumlanmaktadır. Pandemi; dünyada birden fazla ülkede veya kıtada, etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel bir isimdir.

PANDEMİ HASTALIK NE DEMEKTİR?

Pandemik hastalık ise dünya genelinde yaşayan insanların sağlığını tehdit eden bulaşıcı bir hastalık olarak adlandırılır.

YAYGIN ÖLÜMCÜL HASTALIKLAR VE PANDEMİKLER ARASINDAKİ FARKLAR NEDİR?

  • WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tanımlamasına göre bir pandemik ancak aşağıdaki üç koşulu sağladığında başlamış sayılır:
  • Nüfusun daha önce maruz kalmadığı bir hastalığın ortaya çıkışı
  • Hastalığa sebep olan etmenin insanlara bulaşması ve tehlikeli bir hastalığa yol açması
  • Hastalık etmeninin insanlar arasında kolayca ve devamlı olarak yayılması

Kanser, insanlarda çok sayıda ölüme sebep olan bir hastalık olmasına rağmen bulaşıcı olmadığı için pandemi olarak adlandırılmamaktadır (Bazı kanser türlerinin bulaşıcı etmenler tarafından ortaya çıkabildiği unutulmamalıdır.)

TARİHTEKİ PANDEMİLER NEDİR?

Kara veba
Kolera
Grip
Tifo
Domuz

Korona

PANDEMİ NASIL İLAN EDİLİR?

Bir hastalığın pandemi ilan edilmesi WHO tarafından yapılmaktadır. Bir hastalığın pandemi olabilmesi için istikrarlı bir şekilde, dünyanın farklı noktalarında, kitleler üzerinde görülmeye başlaması gerekmektedir.

PANDEMİ İLE EPİDEMİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

'Epidemi' kontrolden çıkan herhangi bir meseleyi tarif etmek için kullanılan oldukça genel bir kavramdır. Medikal alanda ise bir bölgede, bir toplumda veya bir grup insanda bir hastalığın yaygınlaştığı görülünce bunun 'epidemi' bir salgın olduğu kabul edilir. 'Pandemi' ise bölgeler ve gruplar üstü coğrafi bir salgın anlamına geliyor. Bir ülkenin tamamını veya dünyanın tamamını etkisi altına alan hastalıklar için kullanılıyor.

Eski sistemde seviye 1 "virüsün hayvandan insana geçtiğini gösteren herhangi bir rapor olmaması" durumunu, seviye 6 ise "pandemi" durumu işaret ediyordu. Ancak terimin kullanılmasından ötürü oluşan sıkıntılar ve eleştiriler sonrası bu sistemden vazgeçildi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)