banner434

banner433

PCR Testi Yapan Hastaneler

Korona virüs sürecinin en başından bu yana PCR testinin nerelerde yapılabileceğini Sağlık Bakanlığı düzenliyor.

Sağlık 16.03.2022, 09:05
PCR Testi Yapan Hastaneler

Korona virüs tüm dünyada ve ülkemizde halen devam ediyor. Bir taraftan aşılama çalışmaları hızlandırılmaya çalışılırken diğer taraftan virüsün yeni varyantları ile birlikte ilerde neyle karşılaşılacağı henüz bilinmiyor. Bu nedenle iki doz aşısını olanların dahi maske, mesafe, hijyene dikkat etmeleri, her nerede olursa olsun rehavete kapılmamaları gerekiyor.

Aşılamalar olanca hızıyla devam ederken aşı olmayan vatandaşlar için bir dizi önlemler alınıyor. Bu noktada virüsün tespitini yapmaya yarayan PCR testi uygulaması pek çok kişi için zorunlu hale getirilmiş bulunuyor. İç İşleri Bakanlığının yayınladığı genelgeye göre başta öğretmenler, öğrenci servisi şoförleri, kantin çalışanları, diğer okul personelleri gibi öğrencilerle temas kurabilecek herkesin haftada iki kez PCR testi yaptırması gerekiyor.

Birçok üniversite de iki doz aşısını olmayan öğrencilerine iki günde bir PCR testi yaptırma zorunluluğu getirmiştir. Yine sinema, konser, tiyatro, maç gibi vatandaşların toplu şekilde bulunduğu faaliyetlere katılacaklardan da negatif PCR testi talep ediliyor. Testin gerekliliği arttıkça da PCR testi yapan hastaneler hakkında daha fazla araştırma yapılıyor.

Korona virüs sürecinin en başından bu yana PCR testinin nerelerde yapılabileceğini Sağlık Bakanlığı düzenliyor. Bakanlık testi yapabilecek kurumları yetkilendiriyor ve sadece yetki belgesi alan yerler PCR testi yapabiliyor. Bütün devlet hastaneleri ile birlikte yetki belgesine sahip özel hastaneler, sağlık klinikleri, sağlık laboratuvarları test yapabiliyor. Vatandaşlar da en güvenli ve en hızlı sonuçları nereden alabileceklerini düşünüyorlarsa oraları tercih ediyor.

İstanbul

Her ne kadar PCR testinin popülaritesi korona virüsle birlikte çok artmış olsa da tıpta çok uzun yıllardır kullanılıyor. Vücutta herhangi bir virüsün veya bakterinin çok az miktarda dahi olsa yakalanmasına olanak tanıyan test, Hepatit B, Hepatit C gibi virüslerin tanısını koyabilmek için de kullanılıyor.

Özellikle virüsün sadece varlığını değil, miktarını da tespit etmeye yardımcı olması PCR testini öne çıkarıyor. Dolayısıyla kişinin hastalığın hangi evresinde olduğunu tespit etmeye yaradığı gibi bağışıklığı ölçmeye de yarıyor. İstanbul genelinde PCR testi yaptırmak için hem kamu hastaneleri hem de özel hastaneler tercih edildiği gibi bazı koşulları vardır. Bunları şöyle belirtebiliriz:

  • PCR testi devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Fakat herhangi bir devlet hastanesinde test yaptırmak için yoğunluktan dolayı korona virüsün belirtilerinden en az ikisini taşıma zorunluluğu vardır.
  • PCR testi Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş özel hastanelerde ve laboratuvarlarda da yapılabilmektedir. Özel hastanelerde ve laboratuvarlarda herhangi bir belirti şartı istenmemektedir. Test yaptırmak için de belli bir ücret talep edilmektedir.

Fiyatı

PCR testi için devlet hastanelerinde herhangi bir ücret alınmamaktadır. Fakat özel hastanelerde ve laboratuvarlarda ücret karşılığı yapılmaktadır. PCR testi fiyatı İstanbul genelindeki yetkili kuruluşlarda 250 TL ila 300 TL arasında değişen miktarlarda yapılmaktadır.

Kurumlar arası PCR testi fiyatları çok değişmemekle birlikte kişiler daha çok yetkili olmak kaydıyla test sonuçlarını daha hızlı alabilecekleri, daha hızlı ulaşabilecekleri sağlık kurumlarını tercih etmektedirler. Genel itibariyle 15 dakika ile 3 saat arasında test sonuçlarını almak mümkün olmakta, aynı gün içinde mutlaka sonuçlandırılabilmektedir. Haftanın her günü, uygun şartların sağlanması halinde test yaptırılabilmektedir.

Yorumlar (0)