Peynirin Sağlığa Yararları

Yüksek kalsiyum içeriği ile peynir her gün tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Beyaz peynirin bir gramı yaklaşık 140 mg kalsiyum içerir.

Sağlık 19.11.2016, 17:21 17.12.2017, 11:01
Peynirin Sağlığa Yararları

Yüksek kalsiyum içeriği ile peynir her gün tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Beyaz peynirin bir gramı yaklaşık 140 mg kalsiyum içerir. Çoğu peynir yüksek kalori içerir. Ancak mozzarella peyniri gibi düşük kalorili ama lezzetli peynirler de vardır. Beyaz peynirin yağ içeriği en fazla olan peynirdir. Özellikle tam yağlı olan yumuşak peynirler daha doğal tat verirler. Peynirin sertinde ise yağ daha az bulunur. Yüksek kalsiyum içeriği ile peynir her gün tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Beyaz peynirin bir gramı yaklaşık 140 mg kalsiyum içerir. Kalsiyum kemikler ve diş minesinin gelişimi için son derece önemlidir.

Karın Yağlarının Erimesi İçin Peynir Tüketin

Çalışmalarda peyniri çok fazla tüketen kişilerin karın yağlarının olmadığını fark edilmiştir. Çünkü peynirde yağların parçalanmasına yardımcı olan bileşikler bulunur. Buna ek olarak, beyaz peynirdeki konjuge linoleik asitte karındaki yağları kaybetme yardımcı olabilecek bir yağ asididir. Peynir aynı zamanda antioksidan özellikleri bakımından zengindir. Vücutta yağ kaybına neden olan peynir, diyabet ve kalp hastalığı riskini de otomatikman azalır.

Protein

Beyaz peynirde protein yüksektir. Bu peynirin her 7 gram protein vardır. Protein açısından zengin yiyecekler yemek vücudunuzun kompozisyonuna yardımcı olabilir. Protein, tokluk ve yüksek metabolizma hızına etki eder. Protein, amino asitler ve kas yapı taşları için önemlidir.  

Karbonhidrat azlığı

Beyaz peynirde en az 0.5 gram karbonhidrat yer alır. Bu kilo vermeye çalışanlar için özellikle ilgi çekici bir özelliktir. Hatta karbonhidrat diyeti, içinde beyaz peynir bulunur. Bir araştırmaya göre çok düşük karbonhidratlı diyetler yağ ve kilo kaybı için idealdir. İyi ve düzenli kilo kaybı için rejim dışında egzersiz de yapmanız gerekir.

Düşük kalorili

Beyaz peynir kalori bakımından nispeten düşüktür. Günde ortalama 2.000 kalori alan kişiler peynir yiyerek bu kaloriyi azaltabilir. Yemeklerden sonra 10 dakika ip atlamak ise hem kilo vermeye hem de sağlıklı olmaya yarar sağlar.

Kalsiyum açısından zengin

Beyaz peynir, diğer süt ürünleri gibi, iyi bir kalsiyum kaynağıdır. 1.000 miligram günlük önerilen alımının yaklaşık yüzde 20’sini içermektedir. Vücudunuzda hormon salgılanması için kalsiyum önemlidir. Ayrıca sinir iletimi ve kas fonksiyonu gibi metabolik işlevleri gerçekleştirmek için kalsiyum kullanılır. Bu mineral güçlü kemikler ve dişler için çok önemlidir. Eğer 9 ve 18 yaş arasındaysanız, tavsiye edilen günlük alım miktarı 1.300 mg ‘dır. 71 veya daha büyükseniz önerilen günlük alım miktarı 1.200 miligramdır

A Vitamini

Beyaz peynir aynı zamanda A vitamini için iyi bir kaynaktır. Peynirden bir miktar tüketmek erkekler için önerilen günlük alımın yüzde 8’ini ve kadınlar için günlük alım önerisinin yaklaşık yüzde 11’ini temsil eder. A vitamini sağlıklı gözler, mukoz membranlar, iskelet ve cilt dokusunu geliştirir. Peynir son derece sağlıklı besin kaynaklarından biridir. Peynirin her çeşidi sağlıklıdır. Ancak bazılarının içinde çok fazla mineral ya da vitamin yer almaz. Peynir hakkında veya bitkilerin faydaları hakkında bilmek istediğiniz her şey sitemizde yer almaktadır. 
 

Yorumlar (0)
23°
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P