Alexa


Preimplantasyon Genetik Tanı

Preimplantasyon genetik tanı denilen yöntem ile sağlıklı gen dizilimine sahip bebekler dünyaya gelebiliyor.

Sağlık 25.06.2018, 01:26 30.06.2019, 01:57
Preimplantasyon Genetik Tanı

Tüp bebek yöntemi sadece bebek sahibi olmak isteyip de olamayan ailelere hayallerini gerçekleştirmeleri için yardım etmiyor. Bunun yanı sıra genetik olarak sıkıntı yaratabilecek hastalıklarla doğma ihtimali olan bebeklerin de sağlıklı gen dizilimine sahip olmalarını sağlayacak bir yöntem sunuyor. Preimplantasyon genetik tanı denilen yöntem ile sağlıklı gen dizilimine sahip bebekler dünyaya gelebiliyor.

Preimplantasyon genetik tanı işlemi elde edilen embriyolardan sadece sağlıklı olanların seçilmesi mantığına dayanıyor. Seçilen sağlıklı embriyolar annenin rahmine enjekte ediliyor. PGT ile aileler aslında birçok avantaj sağlamış oluyor. Bu işlem ile en sağlıklı embriyolar seçildiği için tüp bebek uygulamasının başarısının en yüksek düzeyde olması sağlanıyor. Dolayısıyla klinik gebelik oranı da artmış oluyor.

Tüp bebek uygulamalarında en çok korkulanlardan birisi de düşük yapılmasıdır. Ancak PGT ile düşük ihtimali de azaltılıyor. Aynı zamanda istenmeyen bir durum olan çoğul gebelik veya gebeliğin tıbbi sonlandırılması gibi durumların oluşma ihtimalini düşürür. Artık yasal olmasa da kromozom sebebiyle cinsiyete bağlı hastalıkların oluşmasını engellemek için tüp bebekte cinsiyet belirleme işleminde de PGT metoduna başvurulmaktadır.

PGT Testi Yapılırken Hangi Aşamalar Gerçekleşiyor?

Tüp bebek ile bebek sahibi olmuyor olsanız bile PGT testi yaptırmanız gerekebilir. Böyle durumlarda doktorlar testin yaptırılması için çiftleri uyarmaktadırlar. Sağlıklı bir embriyo seçilmesi için yapılması gereken belli işlemler vardır. Embriyoların gelişim günlerinin 3.sünde biyopsi işlemleri uygulanır. Tek tek her embriyodan 1 veya 2 tane blastomer adı verilen hücreler çıkarılır. Bu hücrelerin çıkarılması embriyolara herhangi bir zarar vermez.

Blastomerler çıkarıldıktan sonra incelenmek üzere genetik laboratuvarlarına gönderilir. Burada gerekli tüm genetik testler yapılır ve sonuçlar 6 ile 12 saat içerisinde belli olmaktadır. Cinsiyet istenmişse cinsiyeti belirlenen embriyo veya sağlıklı olduğu anlaşılan embriyo alınarak anne adayına transfer edilir. Bu işlem ile elde edilen sağlıklı embriyolar ile anne sağlıklı ilerleyecek bir gebeliğe başlatılmış olur.

Ne gibi hastalıklar taranabilir?

PGT ile birçok hastalık taranabilmektedir. Bunlardan ilki tek gen hastalıkları olarak geçen hastalıklardır. Tek gen hastalıkları nelerdir diye sıralayacak olursak ilk akla gelen akdeniz anemisi olur. Orak hücre anemisi, spinal musküler atrofi, kistik fibrosiz gibi çok farklı hastalıkların belirlenmesi de mümkündür. Doğumsal işitme kaybı ile sağırlık rahatsızlığının yanı sıra nijmegen sendromu, leigh’s sendromu, pompe, galaktozemi, niemann pick, otopalatodigital sendromu gibi daha önce birçok kişinin duymadığı ancak bunlarla yaşaması çok zor olan rahatsızlıkların önüne geçilebilir. Tüm bunlara ek olarak RH uyumsuzluğu, MTHFR, protrombin ve faktör V Leyden için de tespit yapılabilmektedir.

Kromozomal bozuklukların olma ihtimaline karşı da PGT oldukça etkilidir. Down, edwards, pataı, klinefelter ve turner sendromu gibi akla gelebilecek her türlü kromomozal bozuklukların tespitinde bu metottan yardım alınabilir. HLA tiplemesi gibi doku uyumluluk testleri de PGT içerisinde yer almaktadır.

Tüm bu testleri yaptırmak için tüp bebek yöntemi kullanılır. Ancak tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmaya çalışıyor olmanız aranan şartlardan değildir. Bebeğinizin sağlıklı bir birey olarak dünyaya gelmesini sağlamak istiyorsanız doktorunuz sizi bu yöntem için yönlendirecektir.

Genetik olarak bazı hastalıkların çocuklara geçme olasılığı oldukça yüksektir. Bahsi geçen bu tanı sistemi ile hatalı ve hastalıklı genlerden arındırılmış sağlıklı bireylerin dünyaya gelmesi sağlanabilmektedir. Her zaman bir yanılma payı olsa da PGT ile dünyaya gelen bireylerin yüzde 99.9u sağlıklı olmaktadır. Sadece genetik olarak değil belli durumlardan ötürü bireylerin bebeklerinde kromozomal rahatsızlıklar çıkma olasılığı da yüksek olabilir. Tüm bunların önüne geçmek için ise PGT metodunu kullanmak yeterlidir.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P