Alexa

Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu, Çocuk Ölümlerine Dikkat Çekti

Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu çocuk ölümlerine dikkat çekti. Nuhoğlu, “Çocuk ölümleri çağdaşlaşma seviyemizi gösteriyor” diyor.

Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu, Çocuk Ölümlerine Dikkat Çekti

Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu, bebek ölümlerine dikkat çekti. Bebek ölümlerine dair verileri de paylaşan Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu, Türkiye de bebek ölüm hızının binde 93 olduğunu, Neonatal ölüm hızının ise binde 6 olarak gerçekleştiğine belirtti. Bu Neonatal ölüm nedenlerinden yüzde 0,3’nün prematürelik olduğunu vurgulayan Prof.Dr. Nuhoğlu, BM 2016 raporuna göre dünyada her gün 7 bin Neonatal ölüm gerçekleştiğine işaret ediyor ve Türkiye’deki mevcut durum hakkında şunları söyledi:

Ülkelerin çağdaşlaşma seviyeleri yenidoğan ölümlerinin sayısından direkt olarak etkilendiğini belirten Nuhoğlu, "Ülkemiz son 10 yılda neonatoloji hizmeti sunumunda hem nitelikli ve deneyimli sağlık profesyonellerinin sayısında ve yaygınlığında hem de teknik alt yapı (tıbbi cihaz) alanında çok büyük ilerlemeler kaydetti. Şüphesiz bu ilerlemelerin sağlanmasında akılcı organizasyonların yapılmasının yanında en büyük rolü sağlık profesyonellerinin yürekli çalışmaları ve üstün gayretleri alıyor.” dedi.

Özellikle büyük şehirlerde 3’üncü ve 4’üncü düzey olarak nitelenen en üst düzey hizmetin sunulduğu yatak sayısının beklenenden daha fazla olduğunu dile getiren Nuhoğlu, Asıl ihtiyacın 1’inci ve 2’nci düzey yataklara olduğunu vurguladı, Prof. Dr. Nuhoğlu, “Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde bu alanda uzman olanların yanı sıra deneyimi olan pediatri uzmanları da hizmet sunumu gerçekleştiriyor. Özel ve kamuda çalışan yenidoğan uzmanı ve bu alanda uzmanlaşmış hemşire dağılımındaki farklılıklar ve sayıca yetersizlik durumunu düşündüğümüzde yenidoğan uzmanı ve hemşiresi ihtiyacı devam etmektedir” dedi.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE