Prof.Dr.Fzt. Düger, Kanser Hastaları Neden Hareket Etmeli

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Fzt. Tülin Düger, Kemoterapi ilaçlarının neden olduğu kansızlık, uyku ve beslenme bozukluğu, depresyon ve stres ağrı ve yorgunluğun oluşumunda çok etkili olduğunu belirtti.

Sağlık 11.04.2019, 15:24 11.04.2019, 16:29
Prof.Dr.Fzt. Düger, Kanser Hastaları Neden Hareket Etmeli

Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi müdahaleler pek çok probleme neden olduğunu hatırlatan Prof.Dr.Fzt. Tülin Düger, Hastanın yaşamını etkileyen en önemli problemlerin ağrı, yorgunluk ve kas kuvvetsizliği olduğunu belirterek, Kanserde tedavi yöntemlerinin gelişmesine rağmen hastalarda bu problemler devam ettiğini kaydetti.

Kanser Hastalarında Ağrı, Yorgunluk ve Kas Kuvvetsizliğinin Nedenleri Nelerdir?

Kemoterapi ilaçlarının neden olduğu kansızlık, uyku ve beslenme bozukluğu, depresyon ve stres ağrı ve yorgunluğun oluşumunda çok etkili olduğunu ifade eden Düger, "Aynı zamanda radyoterapi ve cerrahi tedavileri sonrasında da ağrı ve yorgunluk görülür. Bu şikayetler hastaların hareketsiz kalmasına ve kas kuvvetinin azalmasına neden olur, bu durumda karşımıza kanser hastalarında ağrı – yorgunluk – kas kuvvetsizliği döngüsü çıkar." dedi.

Egzersiz, Ağrı ve Yorgunluğu Arttırır Mı?

Yorgunluğa karşı en önemli tedavi yaklaşımın kanser hastalarında egzersiz olduğunun bilindiğini,  Yapılan araştırmalar egzersizlerin ve yürüyüş, bisiklete binme gibi fiziksel aktivitelerin yorgunluğu ve ağrıyı azalttığını gösterdiğini belirten Tülin Düger; "Egzersiz ile hastanın kas kuvveti, fonksiyonel kapasitesi artar ve günlük aktiviteleri sırasında daha az yorgunluk ve ağrı hisseder. Ayrıca, egzersiz ile kişinin mutluluk hali de artar; yorgunluk ve ağrı ile daha kolay baş edebilir." dedi.

‘’Egzersizin kanser hastalarında faydaları nelerdir?’’ 

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Fzt. Tülin Düger, Egzersizin ağrı ve yorgunluğu azaltmak dışında kanser hastalarında bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, kan yapımını arttırmak gibi önemli etkileri de bulunduğuna dikkat çekerek, "Tedaviler döneminde egzersiz yapan, fiziksel olarak aktivite düzeyini koruyan kanser hastalarının daha çabuk toparlandıkları, günlük hayatına ve iş yaşamına daha erken katıldıkları gözlenmektedir. Fizyoterapist tarafından kişinin ihtiyacına göre belirlenen egzersiz programları ve fiziksel aktivite düzeyini arttırmaya yönelik müdahaleler, kemoterapi ve radyoterapi gibi kanser tedavilerinin de düzenli olarak uygulanmasına katkı sağlar." dedi.

Kanserde Egzersizler Ne Şekilde Uygulanmalıdır?

Kanser hastalarında egzersiz uygulamaları bireysel olarak planlandığını, Kanser tedavileri sırasında ve tamamlandıktan sonraki dönemde hastaların karşılaştıkları problemler farklılık gösterdiğini, bu nedenle, deneyimli bir fizyoterapist gözetiminde egzersizlerin yapılması ve planlanmasının doğru olduğunu belirten Düger; "Kanser hastalarında uygulanan egzersiz programlarında; kas kuvvetlendirme egzersizleri, solunum egzersizleri, denge egzersizleri, esneklik egzersizleri ve yürüyüş, bisiklete binme gibi fiziksel aktiviteler her gün belirlenen program çerçevesinde, fizyoterapist eşliğinde ve grup egzersizleri şeklinde uygulanabilir." dedi.

Egzersiz Nasıl Olmalıdır?

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Fzt. Tülin Düger, Egzersiz programında ki  aralığa da dikkat çekerek şöyle açıklamada bulundu:

Hastanın durumundaki değişikliklere bağlı olarak sürekli değişen egzersiz programı ve fiziksel aktivite yoğunluğu hasta ve fizyoterapist tarafından birlikte belirlenir. Ne sıklıkta yapılacağı hastanın ihtiyaçlarına, şikayetlerine ve tedavinin neden olduğu yan etkilere bağlı olarak değişiklik gösterir. Tedaviler boyunca haftada 3-7 gün, tedaviler tamamlandıktan sonra ise hayat boyu egzersiz alışkanlığının sürdürülmesi şeklinde egzersiz programı devam edebilir.

KANSER HASTALARINA ÖNERİLER:

 1. Egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirin.
 2. Kendinizi eve kapatmayın, aktif olun.
 3. Aileniz ve arkadaşlarınızla vakit geçirin.
 4. havada yürüyüşler yapın.
 5. havada yürüyüşler yapın.
 6. beslenmeye özen gösterin.
 7. Gün içinde yapacağınız aktiviteler için ajanda tutun ve en zor işlerinizi enerjinizin yüksek olduğu zamanlarda yapın.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • zorlayıcı egzersizlerden kaçının.
 • uzun süreli egzersiz yaparak kendinizi zorlamayın.
 • Çok sıcak veya çok soğuk havalarda egzersiz yapmayın.
 • yaparken rahat bir kıyafet ve ayakkabı kullanın.

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Fzt. Tülin Düger, son olarak açıklamasını şöyle bitindi:

Kanser ve tedavilerine bağlı pek çok problemler ve kas ve iskelet sisteminin olumsuz etkilenmesi nedeniyle günlük aktivitelerinizi yapmakta güçlük çekiyorsanız, çabuk yoruluyorsanız ve sürekli hareketsiz bir yaşam sürdürüyorsanız egzersiz yapmalısınız. Egzersiz konusunda mutlaka fizyoterapiste danışarak bu problemlerinizden kurtulabilirsiniz.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P