Prostat Kanseri Belirtileri Ve Tedavisi

Prostat, sadece erkeklerde bulunan bir bez olduğundan dolayı prostat kanseri sadece erkeklerde görülen bir kanser türüdür.

Sağlık 15.02.2019, 16:43 16.02.2019, 15:58
Prostat Kanseri Belirtileri Ve Tedavisi

Prostat, sadece erkeklerde bulunan bir bez olduğundan dolayı prostat kanseri sadece erkeklerde görülen bir kanser türüdür. Prostat bezi, mesanesinin hemen altında, rektumun önünde bulunur. İdrarı taşıyan üretra borusu prostatın içinden geçer. Prostat, spermin canlı ve sağlıklı kalmasına yardımcı olan sıvının bir bölümünü üretmektedir. Prostat kanseri, erkeklerde en sık rastlanan kanser türüdür. Prostat kanseri, kökenini prostat bezinden alır. Hastalık, prostat bezindeki hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalması ve normal hücrelere yer bırakmaması ile başlar. Bu, vücudun olması gerektiği gibi çalışmasını da zorlaştırır. Kanser hücreleri vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir. Prostattaki kanser hücreleri bazen kemiklere giderek orada büyüyebilmektedir. Kanserli hücreler bunu yaptıklarında görülen duruma ise metastaz denmektedir. Doktorlara göre, yeni konumlarındaki kanser hücreleri, tıpkı prostat bezindeki hücreler gibi görünürler. 65 yaş üstündeki bireyler, ailesinde prostat kanseri görülen (çoğunlukla erkek kardeşleri ya da babalarında görülmüş ise) erkeklerin prostat kanserine yakalanma riski daha yüksektir.

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanseri çoğunlukla bulgu vermez, ancak prostat kanseri belirtileri olarak bazı durumlar gözlemlenebilir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • En önemli belirti prostat bezinde yumru olması ya da prostatın simetrik olmayışıdır.
  • İdrara çıkmada zorluk,
  • İdrarın başlangıcı ya da durdurulmasında zorlanma,
  • Özellikle gece olmak üzere sık sık idrara çıkma,
  • İdrar akışının zayıf olması,
  • Kesik kesik olan idrar akışı,
  • İdrar sırasında ağrı ya da yanma hissi,
  • İdrar ya da menide kan görülmesi,
  • Ereksiyon güçlüğü başlıca belirtiler arasındadır.

Prostat Kanseri Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

Tedavinin etkinliği kanserin ne kadar lokalize olduğu ya da vücutta ne kadar yayıldığına bağlı olarak değişmektedir. Hastalığın evresi ile yaş ve genel sağlık durumuna bağlı olarak ameliyat (prostatektomi / prostatın çıkarılması), radyasyon terapisi, hormon terapisi, kemoterapi gibi prostat kanseri tedavisi yöntemlerinden biri tercih edilebilir. Daha fazla bilgi için https://www.drozdogan.com/ sitesi üzerinden sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P