Alexa

RAMAZANDA DA SAĞLIK İÇİN HAREKET EDELİM

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Başkan Yardımcısı Fizyoterapist İlknur OLÇA ERDEN, ramazan ayında hareketsiz kalınmaması gerektiğini belirtti.

RAMAZANDA DA SAĞLIK İÇİN HAREKET EDELİM

Türkiye genelinde kadınların %87’si,erkeklerin %77’sinin yeterli ölçüde fiziksel aktivite yapmadığı belirtildi.  Bu oranlar, hareketsiz yaşam tarzının ülke için ciddi boyutlarda olduğunu ortaya koydu.

Fizyoterapist İlknur Erden, yaptığı açıklamada; T.C Sağlık Bakanlığı tarafından 2011’de yapılan “Kronik Hastalıklar Risk Faktörleri Araştırması”na göre, Düzenli yapılan fiziksel aktiviteler ile obezite önlenebilir, hipertansiyon ve inme riski azalır, kan yağları ve kolestrol düzenlenir, kas kitlesi artar, kemik yapısı güçlenir, osteoporoz ve düşmeye bağlı kırık riski azaltılabilir.

Gün içerisinde oruçlu olunan zamanda beslenme ve su tüketiminin olmaması, hatta çalışmayan bireylerde uyku düzeninin öğlen saatlerine yaklaştırılması, hareketsiz kalınan (inaktif) sürenin artmasına sebep olduğu belirten Erden; "Oruç tutan bireylerin iftardan sonra da hareketsiz olmayı tercih ettikleri gözlenmektedir. Bu durum kilo artışı ile sonuçlanabilmektedir. Oruç tutmanın ibadet olmasının yanı sıra sağlık için faydalı olduğu şüphesizdir. Oruç tutmanın faydasını korumak ve artırmak için fiziksel aktivite yapılmalıdır. Fiziksel aktiviteyi doğru zamanda ve uygun şiddette yapılması çok önemlidir." dedi.

Fizyoterapist İlknur Erden açıklamasını şöyle devam ettirdi:

Düzenli spor yapan, ancak ramazan ayı boyunca spora ara verenlerin, genel kondüsyonunda % 30’a yakın kayıplar gözlenmekte olup, çalışma açığının kapatılması, en az 5-6 haftalık bir süreyi gerektirmektedir. Ramazan ayında bilinçli şekilde spor yapmaya devam edilmelidir.

Fiziksel aktivite için uygun zamanlamanın iftardan 2-3 saat sonra olması gerektiğini belirten  Türkiye Fizyoterapistler Derneği Başkan Yardımcısı Fizyoterapist İlknur OLÇA ERDEN, iftar saatinden sonra kan şekeri yükseleceğini, hemen egzersiz yapmak yerine vücudun ihtiyacı olan sıvı ve enerji gereksinimi bu sürede tamamlanmış olması gerektiğini, fiziksel aktivite yaklaşık ise 30 dk. süre ile hafif veya orta şiddette olmalı ve kişiye özel planlanması gerektiğini ifade etti.

Fiziksel aktivite; metabolizmanın yavaşlamasını engelleyeceği gibi, formda ve sağlıklı kalmayı da sağlamakta, iftarda alınabilecek fazla kalorinin, kilo artışına neden olmasını engellemektedir. Aktivite öncesi ve sonrasında yeterli sıvı alımı oldukça önemlidir.

 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 01:35
YORUM EKLE

banner325