Saç Bakımı Hakkında Neleri Yanlış Biliyoruz?

Sağlık 03.03.2022, 18:53
Saç Bakımı Hakkında Neleri Yanlış Biliyoruz?

Saçların uzaması, genetik faktörler ve uzama hızıyla birlikte birtakım dış etkenlere göre değişiklik gösterebilir. Saçları besleyen yağları kullanmak, saç maskesi ile yapılan bakımlar saçların uzamasını da olumlu yönde etkileyebilir. Sağlıklı bir saç yapısına sahip olmak ve saçlarınızın sağlıklı bir biçimde uzamasını sağlamak için günlük şampuan ya da bakım setlerine de göz atabilirsiniz. Saç bakım ürünleri erkekler için de ayrıca kullanılması gereken ürünlerin başında gelmektedir.

Saçlar, toz, stres, güneş ışınları, kullanılan ürünler gibi birçok faktörden etkilenebilir. Bunların yanında saçların sağlıklı yapısını korumak için uygulanan ve aslında saça zarar veren bazı yanlış adımlar da vardır. Bu doğru bilinen yanlışlara hep birlikte göz atalım;

“Saçları Düzenli Olarak Kestirmek Daha Hızlı Uzamasını Sağlar”

Sık sık saç kestirmek, saçların hızlı uzamasını sağlamasa da daha sağlıklı uzamasına katkı sağlar. Saç uçlarının düzenli bir şekilde kırıklardan arındırılması daha sağlıklı bir görünüme sebep olur. Düzenli olarak kırıkların alınmaması saçlarda daha fazla kırık oluşumuna sebep olabilir ve bu durum da saçların yıpranmasına katkıda bulunur. Saçları düzenli olarak kestirmek güzel ve sağlıklı bir görünüme sebep olur diyebiliriz fakat bu durumun saçların uzama hızına herhangi bir katkısı olduğundan bahsedemeyiz. Saçların uzaması, saç kökleriyle alakalı bir oluşumdur.

“Sürekli Aynı Şampuan Kullanılmaz”

Düzenli olarak kullanılan bir şampuanın zamanla etkisini kaybedeceğinin düşünülmesi yanlıştır. Saçlarınıza farklı etkileri olan, hacim verici ya da yumuşatıcı ekstra etkileri olan ürünleri denemek isterseniz şampuan değişikliği yapabilirsiniz. Fakat yine de kullandığınız üründen memnunsanız, şampuanınızı değiştirmeniz için hiçbir sebep yoktur. Saçlarınız için bir farklılık arayışı içerisindeyseniz kullandığınız bakım ürünlerini değiştirebilir, farklı tercihlerde bulunabilirsiniz. Erkek saç bakımı ve kadın saç bakımı ürünleri birbirinden farklıdır. Saçlarınızın ihtiyacı olan bakımı sağlamak, sizin için dikkat ve araştırmayla geçen bir süreci kapsayabilir.

“Köpürmeyen Şampuanlar Saçları Temizlemez”

Uzun yıllardır köpürmeyen şampuanların saçları yeteri kadar temizlemediği düşünülür. Aslında köpürmeyen şampuanlar daha organik ve temiz içeriklere sahip olabilirler. Şampuanlarda kullanılan sülfat, köpürmenin başlıca etken maddesidir ancak sülfatın saçları kurutmak gibi yan etkileri de bulunur. Bu nedenle kimyasalların kullanılmadığı doğal içerikli şampuan kullanımı, saçların kurumasını engeller ve tüm kiri saçlarınızdan temizlemenize yardımcı olur.

Saçlarınızın sadece bakımı için değil, dökülme şikayetleriniz için de organik içerikli şampuanları tercih etmelisiniz. Saç dökülmesine karşı şampuan erkekler için de çeşitli yapılara uygun üretilmektedir. Siz de saçlarınız için en uygun bakım ürünlerine sahip olmak için Bioxcin web sitesini ziyaret edebilirsiniz!

Yorumlar (0)