Safra Kesesi Ameliyatı Nedir?

Safra kesesi taşları tek bir yöntem ile tedavi edilir. Kesin tedavi ve hastalığın çözümü için safra kesesinin alınması gerekir.

Sağlık 02.03.2021, 19:32
Safra Kesesi Ameliyatı Nedir?

Ciddi şikayetlere yol açan safra kesesi taşları cerrahi bir müdahale ile alınır. Aksi takdirde safra kanalında tıkanıklığa neden olabilirler. Laparoskopi yöntemi ile alınan safra kesesi taşları karın üzerinden açılan deliklerle alınıyor. Fakat son dönemlerde sadece göbek deliğinden girilerek burada birtakım kesiler atılır ve özel aletler yardımıyla taşlar alınır. İyileşme süresinin kısa olması nedeniyle birçok hasta tarafından kapalı ameliyatlar tercih edilir.

Safra kesesi taşları tek bir yöntem ile tedavi edilir. Kesin tedavi ve hastalığın çözümü için safra kesesinin alınması gerekir. Günümüzde geliştirilmiş cihazlar ve teknikler sayesinde hastanın günlük hayatına dönüşünü kolaylaştıran laparoskopik yöntem uygun görülmektedir. Safra kesesi ameliyatı ile alınan safra kesesi sonrasında hastanın yaşamış olduğu karın ağrısı, mide bulantısı ve kürek kemiği ağrısı gibi sorunları ortadan kalkar. Safra kesesi ameliyatı fiyatları tercih edilen özel kliniğin ek hizmetleri ve hastanın yatış süreci doğrultusunda belirlenir.

Safra Kesesi Alma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Safra kesesi ameliyatı steril ve temiz ameliyathane ortamlarında alınır. Operasyon sırasında hastalar genel anestezi ile uyutulur. Hasta ve doktor isteği doğrultusunda safra kesesi ameliyatı kapalı yöntem olarak adlandırılan laparoskopi ile yapılır. Kapalı teknikte karın bölgesinde küçük delikler açılır ve özel alet yardımıyla ameliyat gerçekleşir. Cerrahi işlem ile hastanın safra kesesi alınarak yaşadığı sorunlar çözülür. Safra kesesinin alınması hastanın yaşam kalitesini etkilemez.

Safra Kesesi Taşı Nasıl Oluşur?

Karaciğer tarafından üretilen sıvılar safra kesesinde depolanır. Safranın kasılması sonucunda sindirim yoluyla alınan besinler onikiparmak bağırsağına gönderilir. İnsan hayatında büyük bir role sahip olan safra kesesinde meydana gelen dengesizlikler ciddi sorunlara yol açar. Görülen en büyük sorun ise safra kesesi taşlarıdır. Bu doğrultuda vücuda rahatsızlık veren bu taşlar ciddi ağrı ve şikayetlere neden olur. Safra kesesi ameliyatı oluşan taşların alınmasında uygulanan cerrahi bir operasyondur. Son dönemlerde geliştirilen kapalı yöntemler sayesinde safra kesesi ameliyatı korkutucu olmaktan çıkıyor. Ameliyat sonrası hastalar kısa sürede günlük hayatlarına dönebilirler.

Safra Kesesi Alma Ameliyatının Komplikasyonları Nelerdir?

Safra kesesi ameliyatı Uzman doktorlar gözetiminde gerçekleştiği için çok fazla komplikasyon görülmez. Fakat bazı durumlarda kanama ya da kan pıhtılaşması gibi problemlerle karşılaşılabilir. Bunun dışında ameliyat sonrası hastaların enfeksiyon riskine karşı antibiyotik kullanması önerilir.

Safra Kesesi Alınmasının Vücuda Ne Gibi Zararları Vardır?

Safra kesesi hayati bir organ olmadığı için alınması vücuda herhangi bir zarar vermez. Dolayısıyla tam aksine organın vücuda vermiş olduğu ağrı şikayetleri ortadan kaldırılır.

Safra Taşları Alındıktan Sonra Tekrar Taş Oluşma Riski Nedir?

Safra kesesi ameliyatı sonrasında hasta büyük bir rahatlama yaşar. Ameliyat sonrasında safra kesesi komple alındığı için yeniden taş oluşumu da önlenmiş olur. Fakat bazı durumlarda safra yollarında taş yeniden meydana gelebilir. Bu doğrultuda dikkatli olmak ve bu tür bir olay karşısında uygun tedavi yöntemlerini almak gerekir.

Safra Kesesi Ameliyatı Fiyatları

Özel klinik ve hastanelerde yapılan tüm cerrahi işlemler ücretlidir. Dolayısıyla safra kesesi ameliyatı fiyatları hastadan alınması öngörülen safra kesesinin durumuna bağlı olarak belirlenir. Her klinik safra kesesi ameliyatı için farklı bir fiyat ortaya çıkarabilir. Bu ameliyatı sağlıklı ortamlarda gerçekleştirmek isteyen hastalar öncelik mi Bir fiyat araştırması yapmalı ve bu doğrultuda fikir sahibi olmalıdır. Safra kesesi ameliyat fiyatları içerisinde yapılacak tetkikler, kontroller, hastanın yatış süreci ve ek hizmetler bulunur. Bu nedenle maliyetler konusunda detaylı bilgi sahibi olmakta yarar vardır.

https://hakanakinci.com/safra-kesesi-ameliyati/ <-- hakkında bilgi için sitemizi ziyaret edin.

Yorumlar (0)