Sağlık İl Müdürü Oruç Açıkladı; Korona, Rehaveti Cezasız Bırakmaz!

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, koronanın rehaveti asla cezasız bırakmadığını, Samsun’da hala tedbirsizlik sonucu yeni vakaların gelmeye devam ettiğini söyledi.

Sağlık 28.05.2020, 21:34 28.05.2020, 22:52
Sağlık İl Müdürü Oruç Açıkladı; Korona, Rehaveti Cezasız Bırakmaz!

Kontrollü Sosyal Hayat Dönemi’nin son dönemde yanlış algılanılarak, toplumda bir rehavet duygusuna ve tedbirlerin azaltılmasına neden olduğunu söyleyen Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, koronanın rehaveti asla cezasız bırakmadığını, Samsun’da hala tedbirsizlik sonucu yeni vakalar gelmeye devam ettiğini, maskesiz gezip, eve her gelişimizde el yıkamaya özen göstermemiz ve sosyal mesafeye dikkat etmememiz durumunda virüsün aramızda dolaşmaya devam edeceğini vurguladı.

Sağlık Müdürü Oruç açıklamasında, amaçlarının vaka sayısını sıfırlamak olduğu bir dönemde filyasyon ekipleri tarafından 8 bin kişiye ulaşılıp gerekli bilgilendirme ve takipler yapılmış olmasına rağmen; hala il dışından resmi izinle memleketine gelenlerin davet verdiğini ve bu davetlere onlarca insanın yayılım riskini düşünmeden katıldığını, bu tabloda vaka sayısını sıfırlamanın kısa vadede kolay olmayacağını belirtti.

Yakın zamanda hizmet vermeye başlayacak camilerde ibadet sırasında belirtilen kurallara uyulmasının önem arz ettiğini, ne kadar bir arada olup, sosyal mesafe kuralları ihlal edilirse herkesin o kadar çok risk altına gireceğini hatırlattı.

Samsun’da vakaların özellikle aile içinde yayıldığına dikkat çeken Muhammet Ali Oruç, “İlimizde aileler nedense hastalığın kendilerine aile dışındaki bir kişiden bulaşacağı düşüncesiyle hareket ediyor. Bu nedenle akraba ziyaretlerine ve sıkı aile ilişkilerine devam ediyorlar. Böyle olunca tek pozitif vakayla başlayan bulaş, aynı aileden 8-10 kişinin pozitif olmasıyla sonuçlanıyor. Herkesi bu durumu dikkate alıp, aile ziyaretlerine ara verip, kontrollü davranmaya davet ediyorum” dedi.

Samsunlulara seslenen Ali Oruç, “Lütfen, rehavet ve dikkatsizlik yüzünden, kontrol altına aldığımız bir virüsün daha fazla yayılmasına izin vermeyin. Bir süre daha tedbirli olmaya, maske kullanımına, sosyal mesafeye, el yıkamaya dikkat edin. Dikkat edin ki, ikinci bir dalga olmadan bu hastalığı yenelim” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)