Alexa

“Sağlık Kenti Samsun” projesi Atılım Yapacak

TNN Tunisia News Network Kanalı muhabiri Rihap Hamrouni Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Süleyman Sırrı Kılıç ile röportaj yaptı.

“Sağlık Kenti Samsun” projesi Atılım Yapacak
Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Süleyman Sırrı Kılıç'la TNN Tunisia News Network Kanalı muhabiri Rihap Hamrouni röportaj gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Süleyman Sırrı Kılıç; Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı hastanelerle ilgili bilgi bilgi verdi.

İHTİYAÇLAR OTEL KONFORUNDA SAĞLANIYOR

Kılıç; “Sağlık Kenti Samsun” projesi kapsamında yürütülen çalışmaların önemine işaret etti. 2017 yılının sağlık turizminde atılım yapılacak bir yıl olacağını dile getiren Kılıç, son yıllarda Türkiye’de sağlık alanında çok önemli gelişmeler yaşandığını, sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde 2012 yılında Kamu Hastaneleri Kurumu’nun kurulduğunu, tüm Türkiye’de kamu hastanelerinin Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterlikleri tarafından yönetildiğini, Samsun Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği’nin ise ilimizde bulunan 21 sağlık kuruluşunun idari, mali ve tıbbi yönetimini ve koordinasyonunu sağlamakta olduğunu ifade etti.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin genel sekreterliğe bağlı ilimizdeki en büyük hastanesi olduğunu belirten Prof.Dr.Kılıç, Nitelikli 700’e yakın yatağa sahip olan hastanemizde hastaların tıbbi ve teknolojik her türlü ihtiyacı, otel konforunda sağlanmaktadır." dedi.

Samsun'da kamu hastanelerinde muayene olan hasta sayısının yılda 6,5 milyon civarında olduğunu belirten Kılıç, acil olarak müracaat eden hasta sayısının ise 2 milyona yakın olduğunu, hastaların %75’inin yani 3 hastadan 2’ sinin kamu hastanelerimizde muayene ve tedavi olduğunu söyledi.

15 YANIK MERKEZİNDEN BİRİSİ SAMSUN'DA

Başta Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmak üzere tüm kamu hastanelerinde konusunda uzman Hekimlerin, hastanenin sahim olduğu donanımlarla birlikte hastalara kaliteli hizmet sunulduğunu belirten Kılıç; Türkiye’de sadece 8 ilde bulunan kapsamlı Onkoloji merkezinden birinin Samsun’da olduğunu, bu merkezin 90 adet nitelikli yatağı, 43 kemoterapi ünitesi ve 13 hekimi ile önemli bir sağlık hizmeti verilmekte olduğunu açıkladı.  Türkiye’de sadece 15 adet yanık merkezinden birinin de Samsun’da olduğuna vurgu yaptı.

SAĞLIK KENTİ SAMSUN

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile ilgili olarakta açıklama yapan Prof. Dr. Kılıç “Kardiyoloji, Kalp Damar Cerrahisi, Plastik Cerrahi ve Yanık Merkezi başta olmak üzere birçok tıbbi ve teknik donanımlı kliniğe sahip olan hastanemizde “Sağlık Kenti Samsun” projesi kamuda hayata geçirilecektir. Kaliteli otel konforunda dizayn edilmiş odalarda sağlık hizmeti vermekte olan bu hastanemizde vatandaşlarımızın yanı sıra Afrika ve Ortadoğu ülkeleri ile komşularımız olan Gürcistan, Rusya ve Azerbaycan’dan gelecek hastaların da tedavilerini yapmayı ve Samsun’da ağırlamayı hedeflemekteyiz. Samsun’un sağlık alanında sahip olduğu bu imkanlarla 2017 yılında sağlık turizminde atılım yapacağını umut ediyoruz.” dedi.

Kaynak: Sedat Öksüzoğlu
Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2016, 16:35
YORUM EKLE

banner325