Alexa

Sağlık Müdürlüğü'nden Havza'da "Veba Mikrobu" Açıklaması

Samsun’un Havza İlçesi’nde ‘Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında küçükbaş hayvanların dağıtılmasının ardından veba mikrobu bulunduğu ve hayvanlara ilaç verilmesi sırasında üreticilere de mikrobun bulaştığı” yönündeki haberlere istinaden sağlık il Müdürlüğü tarafından araştırma başlatıldı.

Sağlık Müdürlüğü'nden Havza'da "Veba Mikrobu" Açıklaması

Samsun yerel basın kuruluşlarında 20.08.2019 tarihinde yer alan haberlerde “Samsun’un Havza İlçesi’nde ‘Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında küçükbaş hayvanlarda dağıtıldıktan sonra veba mikrobu bulunduğu belirlenen hayvanlara ilaç verilmesi sırasında üreticilere de mikrobun bulaştığı” yönündeki haberlere istinaden Sağlık Müdürlüğü tarafından inceleme başlatıldı.

İl Sağlık Müdürlüğü Havza ilçe sağlık müdürlüğü aranarak konu hakkında araştırma yapılması talep edildi. Sağlık Müdürlüğü nce yapılan açıklamada; "İlimizde mevcut bazı yerel basın kuruluşlarında 20.08.2019 tarihinde yer alan “Samsun’un Havza İlçesi’nde ‘Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında küçükbaş hayvanların dağıtıldıktan sonra veba mikrobu bulunduğu belirlenen hayvanlara ilaç verilmesi sırasında üreticilere de mikrobun bulaştığı” yönündeki haberlere istinaden Müdürlüğümüzce konuyla ilgili araştırma başlatılmıştır" denildi.

İl Tarım Müdürlüğü ile yapılan görüşme kapsamında Havza İlçesi Çayırözü Mahallesi’nde ikamet eden C.K isimli vatandaşın kendi koyunlarının hastalanmasından sonra kolunda yara çıkması üzerine Aile Hekimine başvurduğu öğrenildiği belirtildi.

Hastalık insanlara koyunlardan ve keçilerden kesinlikle bulaşmadığını belirten yetkililer, Araştırma sonucunda Havza Çayırözü Mahallesi sakinlerinden C.K isimli şahsın koyunlarının ölmesinden sonra 16.08.2019 tarihinde ÇAY ASM’ye başvurduğu, kişinin yapılan muayenesinde kolunda deri altı enfeksiyonu teşhis edildiği tetradox tablet ve furasin pomad reçete edildiği öğrenildiği belirtilerek, " Bu başvurudan sonra vatandaşın ölen hayvanlarından koyun vebası şüphesiyle numune alınması nedeniyle kolundaki yarayı ölen hayvanlarından bulaşan bir hastalık olarak değerlendirdiği düşünülmektedir. Ancak, Koyun vebası veya daha doğru olarak Koyun-Keçi Vebası (Peste des Petits Ruminants, PPR) zoonoz karakterli bir hastalık değildir yani hastalık insanlara koyunlardan ve keçilerden kesinlikle bulaşmamaktadır." şeklinde açıklamada bulunularak; "İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden bir ekibimiz Çayırözü Mahallesi’ne giderek vatandaşımız ile görüşmüş ve konu hakkında bilgilendirme yapmıştır." denildi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2019, 10:04
YORUM EKLE