banner434

Sahur da ne yesek bizi tok tutar?

Diyetisyen Elanur Yılmaz, Sahur da ne yesek bizi tok tutar? sorusuna yanıt verdi.

Sağlık 10.07.2014, 02:07 10.07.2014, 02:23
 Sahur da ne yesek bizi tok tutar?

 Diyetisyen Elanur Yılmaz, Sahur da ne yesek bizi tok tutar? sorusuna yanıt verdi.


Yılmaz, Ramazan da özellikle su ve sıvı alımına dikkat edilmesi gerektiğini de söyledi.

Ramazan ayında hep birbirimize sorduğumuz soruların başında gelir. Sahur'da ne yemeli? ne yersek bizi tok tutar? gün boyu açıkmamak için hangi besinleri tüketmeliyiz gibi sorulara Büyük Anadolu Meydan Hastanesi doktorlarından Diyetisyen Elanur Yılmaz cevap verdi.

Diyetisyen Elanur Yılmaz'dan Ramazan'da sahurda insanı gün boyu tok tutacak besinler, "Yumurta: Dünyada bilinen iki çeşit örnek proteinden birinin Anne Sütü, diğerinin ise yumurta olduğunu biliyor muydunuz? Anne sütünden sonra en kaliteli Protein olması, uzun süreli tokluk hissi sağlaması ramazan ayında sahur sofralarında yumurtanın yer almasını zorunlu kılıyor. Yumurta kan şekeri kontrolü de sağlayarak yemek yeme isteğini frenliyor.

Süt ve yoğurt: Hem sahurda hem iftarda mutlaka tüketmemiz gerekir, çünkü hem protein desteği hem de içindeki vitamin ve mineraller sayesinde gün içinde kaybettiklerimizi dengeler. Artı kilo vermek isteyenler içinde süt-yoğurdun içindeki kalsiyum yağ yakımına yardımcı olur. Ama yağ oranı yüksek kaymaklı süt-yoğurt tüketiminden kaçınınız.

Hurma: İftar zamanına kadar aç kalan vücudumuzda halsizlik ve yorgunluk baş göstermektedir. Orucun hurma ile açılması kan şekerinizin daha dengeli yükselmesini sağlayacaktır. Özellikle içeriğinde demir mineralinin bulunması nedeni ile kansızlık problemi olanlar için tüketilmesi gerekli bir meyvedir. Ayrıca hurmadaki yüksek kalsiyum sayesinde çocuklarda kemiklerin gelişmesini, erişkinlerde ise kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır

Kepekli ve tam buğdaylı ürünler: Ekmek başta olmak üzere makarna, pirinç bisküvi, un gibi besinlerde tam tahıllı, kepekli, çavdarlı ya da yulaflı olanların seçiniz. Bunların hem lif oranı yüksektir hem de kan şekerini dengeleyici özelliğinden dolayı; ramazan döneminde sıkça karşılaşılan kabızlık sorunun yener hem de gün içinde tok tutar.

Çörekotu: Çörekotu doygunluk hissi vermesiyle de ramazan ayında tüketilmesi gereken bir baharattır. Çörekotunu öğütülerek ya da normal şekiliyle salatalara, yoğurda katarak sahurda tüketmeniz doygunluk -tokluk hissi yaratır. Maydanoz, dereotu, nane, fesleğen gibi yeşilliklerle hazırlayacağınız bir sahur kahvaltısına serpeceğiniz çörekotu kilo kontrolünüzü sağladığı gibi, ayrıca mide ve barsak sisteminin de desteklenmesinde etkili olacaktır.

Tarçın: Yemek sonrasında kan şekerinin hızlı yükselmesini önleyip, açlık duygusunu ve tatlı isteğini baskılar. Ramazanda kan şekerinin dengelenmesinin yanında trigliserid ve kolesterol seviyelerin düşürülmesi için her gün bir çay kaşığı miktarı tarçın tüketilmelidir. Sahurda içeceğiniz 1 su bardağı yağsız ya da yarım yağlı tarçınlı süt daha kolay ve zorlanmadan oruç tutmanızı sağlar.

Su ve sıvı alımları: Ramazanda çok dikkat etmemiz gereken noktalardan birincisi su tüketimi çünkü vücudumuz 17 saat gibi uzun bir süre susuz kalıyor. Sıvı demiyorum özellikle su diyorum çünkü herkesçe bilinen yanlışlardan biride içilen çayı, kahveyi ve asitli içeceklerin de bu gruba katılmasıdır. Aksine bunlar gün içerisinde vücudumuzdaki suyu alıp götürüyor ve bizi susuz bırakıyor o yüzden iftar ile sahur arasında 2-2.5 litre su tüketmenizi öneriyorum. Bunu da bir içmeye çok miktarda değil de mideyi yormadan aşama aşama saatlere bölerek tüketmelisiniz. Bunun yanı sıra ramazan ayında şekersiz meyve kompostoları, az şekerli limonatalar, maden sodası, ayranla sıvı alımı desteklenebilir."

Yorumlar (0)