Salmonella Bakterisi nedir? Yumurta ve Süt Ürünlerine Dikkat!

Salmonella bakterisi, özellikle son zamanlarda merak ediliyor. Korona vakalarının artmasından sonra da araştırılan vücut direncini düşüren ishal, ateş ve kusma gibi semptomları görülen Salmonella bakterisi, birçok şekilde insan vücuduna geçiş yapabiliyor. Uzmanlar Yumurta ve Süt Ürünlerine Dikkat çekiyor!

Sağlık 16.10.2020, 12:07 16.10.2020, 13:35
Salmonella Bakterisi nedir? Yumurta ve Süt Ürünlerine Dikkat!

Süt ürünleri ve yumurtalar özellikle yüksek riskli gıdalar olarak nitelendirilmektedir. Salmonella bakterisi, Kirlenmiş yumurta, kümes hayvanları , et , pastörize edilmemiş süt veya meyve suyu, peynir, çiğ sebze ve meyve , baharat , ve çerezler yoluyla bulaşabilmektedir. Bu araştırmada, Salmonella bakterisi nedir? Yumurta alırken nelere dikkat edilmeli, nasıl pişirilmeli? gibi soruların cevabını bulacaksınız.

Salmonella nedir?

Salmonella enfeksiyonu (salmonelloz) bağırsak sistemini etkileyen yaygın bir bakteriyel hastalıktır. Salmonella bakterileri tipik olarak hayvan ve insan bağırsaklarında yaşar ve dışkı yoluyla atılmaktadır. İnsanlara en sık kirli su veya yiyeceklerle bulaşır.Salmonella ile enfekte olan çoğu insan, enfeksiyondan 12 ila 72 saat sonra ishal, ateş, karın krampları ve kusma geliştirir. Semptomlar genellikle 4 ila 7 gün sürmektedir. Çoğu insan tedavi olmaksızın iyileşir. Ancak bazı kişilerde ishal çok şiddetlidir, bu yazden hastaneye kaldırılmaları gerekebilir. Bu hastalarda Salmonellaenfeksiyon bağırsaklardan kan dolaşımına ve ardından vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Bu yüzden böyle durumlarda  kişi antibiyotiklerle hızlı bir şekilde tedavi edilmediği takdirde ölüme neden olabilir. Çocukları, yaşlı yetişkinleri, hamile kadınları ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişileri (örneğin, transplant hastaları ve HIV / AIDS, kanser ve diyabet hastaları) çok dikkatli olmalıdır.

Tehlikeli gıda kaynaklı bakterilerin tüketilmesi, genellikle gıdayı yedikten sonraki 1 ila 3 gün içinde hastalığa neden olmaktadır. Hastalık 20 dakika içinde veya 6 haftaya kadar ortaya çıkabilir. Çoğu insan gıda kaynaklı bir hastalıktan kısa bir süre içinde iyileşecek olsa da, bazıları kronik, şiddetli ve hatta hayatı tehdit eden sağlık sorunları geliştirebilir. 

Salmonella ile yumurta ilişkisi

YUMURTA ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Yumurta alırken kandırılmamak adına barkotlara dikkat edin.

Peki Yumurtalardaki numaralama sistemi nedir?

Yumurtalardaki numaralama sistemi (BARKOD) organik yetiştiricilikte "0", açık dolaşımda yetişen için "1", kümeste kafessiz yetiştiricilik için "2", kafeste yetiştiricilik için "3" kodlu olacağını anlatan bir sistemdir. Bu numaralar yumurtaların üzerinde ve barkotlarında bulunmaktadır.

Taze yumurtalar  genellikle "gıda zehirlenmesi" olarak adlandırılan gıda kaynaklı hastalıklara neden olabilen Salmonella bakterileri içerebilmektedir. Yumurta veya bunları içeren yiyecekleri satın alırken, saklarken, hazırlarken ve servis ederken nelere dikkat edilmelidir?

  • Yumurta satın alırken yalnızca buzdolabından veya soğutulmuş raflardan satın alın.
  • Yumurtaların temiz olduğundan ve çatlaksız olduğundan emin olun. 
  • Eve getirdiğiniz yumurtalara buzdolabında 40 ° F veya daha düşük bir sıcaklıkta, Yumurtaları orijinal kartonlarında saklayın ve en iyi kalite için 3 hafta içinde kullanın.

Yumurtanın sağlıklı Pişirilmesi

Çiğ yumurta ve çiğ yumurta içeren yiyeceklerle temas etmeden önce ve sonra eller mutlaka yıkanmalıdır. Mutfak aletlerini, ekipmanı ve çalışma yüzeylerini sıcak sabunlu suyla yıkayın. Yumurtaları hem sarısı hem de beyazı sertleşene kadar pişirin. Çırpılmış yumurta sulu olmamalıdır. Güveçler ve yumurta içeren diğer yemekler 160 ° F'ye kadar pişirilmelidir. 

Pişirildikten hemen sonra pişmiş yumurtaları (haşlanmış yumurta ve sahanda yumurta gibi) ve yumurta içeren yiyecekleri (kiş ve sufle gibi) hemen servis edin.

Pişmiş yumurtalar ve yumurtalı yemekler daha sonra servis için buzdolabında saklanabilir, ancak servis yapmadan önce 165 ° F'ye iyice ısıtılmalıdır.

Pişmiş yumurtaları veya yumurtalı yemekleri asla 2 saatten fazla veya sıcaklıklar 90 ° F'nin üzerinde olduğunda 1 saatten fazla buzdolabında bırakmayın. Hastalığa neden olabilecek bakteriler ılık sıcaklıklarda (40 ° F ile 140 ° F arasında) hızla büyür. .

Yumurta yemeklerini servis zamanına kadar buzdolabında saklayın.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
açık