Samsun İl Sağlık Müdürlüğü organ bağış eğitimi

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezimizce yürütülen "Organ bağışı hakkında farkındalık" eğitim faaliyetleri gerçekleştirildi.

Sağlık 25.05.2017, 16:18 25.05.2017, 16:29
Samsun İl Sağlık Müdürlüğü organ bağış eğitimi

"Organ bağışı hakkında farkındalık" eğitim faaliyetleri Samsun Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı'nın  eğitim planlamaları dahilinde periyodik eğitim faaliyetleri kapsamında gerçekleştirildi.

Programda, Organ Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak yaptığı açıklamada; organ bağışının önemi vurguladı. Organ yetmezliklerinin tedavi edilmesinin yalnızca organ nakli ile mümkün olduğu aksi halde bu hastalıkların ölümcül sonuçlara yol açtığı ifade ederek; "Ülkemizin organ nakli konusunda her geçen yıl daha iyi sonuçlar elde edebilmesine ve gerekli tüm hizmet altyapılarına sahip olmasına rağmen toplumumuzda organ bağış oranlarının hala istenen seviyede olmadığı, bu konuda farkındalık oluşturulması için toplumun her kesiminin bu konuda bilgilendirilmesinin ve toplum desteğinin hayati önem taşıdığı vurgulanmıştır. Söz konusu eğitimi, askeri personel yoğun ilgiyle dinlemiş ve program sonunda yüksek oranda organ bağışında bulunmuşlardır."diye belirtti. 

Eğitim sonunda Dr. Mehmet Kazak, böylesine hayati bir konuya verdikleri destekten dolayı Samsun Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı'na teşekkür etti. Organ yetmezliği hastalıklarının toplumun her kesimini ilgilendiren önemli bir sağlık sorunu olduğunu belirten Kazak; "Bu anlamda halkımızın her kesiminden organ bağışına duyarlılık göstermelerini ve desteklerini esirgememeleri gerekir. Organ nakline ihtiyacı olan binlerce hastadan biri günün birinde biz yada bir yakınımız olabilir " dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)