Şeker Ameliyatlarında Patlama!

Kovid-19 olmaktan korkan şeker hastaları 17 günlük kısıtlamada ameliyat olmak tüm randevuları doldurdu.

Sağlık 01.05.2021, 23:00
Şeker Ameliyatlarında Patlama!

Türkiye Metabolik Cerrahi Başkanı Prof.Dr.Alper Çelik uyardı.Kovid-19 en ağır diyabetik hastalarda seyrediyor! Kovid-19 dan dolayı hastanede yatan ağır hastaların büyük kısmında diyabet bulunuyor. Koronavirüs şekeri yükseltiyor!

Kovid-19'dan dolayı hastanede yatan ağır hastaların büyük bölümünü diyabet hastası. Kovid-19 olmaktan korkan şeker hastaları 17 günlük kısıtlamada ameliyat olmak için tüm randevuları doldurdu.

Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Alper Çelik, Şeker hastalarının Kovid-19’a karşı herkesten daha dikkatli olması gerektiğini belirterek, “Dünya Sağlık Örgütü’nün de açıkladığı gibi Kovid-19 en ağır diyabetik hastalarda seyrediyor. Koronavirüs ayrıca şekeri yükseltiyor. 120 olan şeker koronavirüs geçirende 175’lere kadar çıkıyor” dedi. 

Çelik, “Kısıtlamayı fırsat bilen ameliyat randevusu aldı. Şimdiden tüm günler doldu. Biz de korona olmayın, ameliyat olun diyerek hastalarımızı teşvik ediyoruz” diye konuşarak şunları dedi; “Dünya genelinde son 40 yılda diyabet hastalarının sayısının 4 katına çıktı. Erken ölme riski düşeceğine artan tek büyük bulaşıcı olmayan hastalık olarak dikkat çekildi. Ayrıca DSÖ’nün de açıkladığı gibi Kovid-19'dan dolayı hastanede yatan ağır hastaların büyük kısmında diyabet var” dedi.

Diyabet hastası olup koroner damar hastalığı bulunanların ise iki kat dikkatli olması gerektiği uyarısında bulunan Çelik, “Çünkü bu hastalık, damar tıkanıklığı nedeniyle de insanların hayatlarını kaybetmelerine neden oluyor. Bu nedenle özellikle de kabinde stent olanlar, kalp ameliyatı geçirenler özen göstermeli Maske, mesafe, hijyen gibi herkesin uyması gerekenlerin yanı sıra sağlıklı yemeğini, egzersizini, ilaçlarını ihmal etmemeli. Damar hasarı varsa doktor önerisiyle kan sulandırıcı ilaçlarını kullanmalılar” dedi.

Yorumlar (0)