Alexa

Şeker hastalarında Bu önerilere Dikkat

Bayramda diyabet yönetimi için püf noktalarını anlatan Prof. Dr. Alper Çelik, "Bu yöntemler sayesinde bayramın tadını çıkarabilirsiniz." dedi.

Şeker hastalarında Bu önerilere Dikkat

Prof. Dr. Alper Çelik, bayramda diyabet yönetimi için kolay ipuçları ve püf noktalarını şöyle anlattı.

- Öğün atlamayın

-Daha fazla su için. Bol su tüketmek, diğer tatlandırılmış içeceklerin alımını da sınırlandırır.

-Karbonhidrat tüketiminiz için gün boyunca boşluk bırakın. Kan şekeri artışını en aza indirmeye yardımcı olmak için yavaşça sindirilen ve emilen karbonhidrat karışımları vardır. Örneğin, içecek başına 200’den, bar başına 160'tan az kalori ile akıllı kontrollü bir seçim yapmış olursunuz. Buna karşılık, yüksek glisemik indeks ve glisemik yükleme özelliği olan yiyecekler hızla sindirilir ve kan şekerinde ani yükselmelere neden olur. Bu yüzden, elma, havuç, fasulye ve kaju gibi lif bakımından zengin yiyecekleri tüketin.

-Tabağınıza taze sebzeler, yağsız proteinler ve bazı kompleks karbonhidratlarla doldurun. Tatlı alacaksanız birkaç arkadaş ile tatlınızı bölüşün.

-Porsiyon kontrolü yapmak diyabet hastalığı olan insanlar için çok önemlidir. Çok fazla yemek ya da bazı yiyeceklerden fazlasıyla yemek, kan şekerinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Tabağın ¼’ünde Yağsız Protein: Derisiz hindi veya tavuk, yağsız sığır eti, balık, fasulye, mercimek.

Tabağın ¼’ünde Karbonhidrat: Tahıllar, makarna çeşitleri, patates, ekmek

Tabağın ½’sinde Yeşil Sebzeler: Salata, brokoli, yeşil fasulye, kuşkonmaz gibi nişastasız sebzeler

Beyninizin midenize artık tok olduğunuza dair sinyal göndermesi yaklaşık 20 dakikadır. Araştırmalar, öğünlerin yavaş tüketildiği zaman insanların hızlıca tüketenlerden çok daha az kalori aldıklarını ve daha fazla su tükettiklerini göstermiştir. Yemeğinizi yavaşlatmaya yardımcı olmak için yavaşça çiğnemeye çalışın, rahat olun ve lokmalarınızın arasında bir yudum su için.

Tatlı yiyecekseniz, gün boyunca daha az karbonhidrat tüketin. Porsiyon boyutlarına dikkat etmeye ve fazladan lokma yememeye dikkat edin.

Hareketsiz kalmamak için, yemekten sonra 20 dakika yavaş tempoyla yürüyüş yapın. Haftada üç defa en az 30 dakikalık hafif bir egzersiz de yapabilirsiniz. 

Az uyku uyumak, kan şekerinizi kontrol etmeyi zorlaştırır. Az uyumak, vücudunuzdaki hormonları da etkiler. Uykusuzluk devam ettiğinde yüksek yağ ve yüksek şeker oranına sahip yiyecekler yeme isteğinizi artırır. Bu da sizi sağlıksız yiyecek seçimlerine yönlendirir ve sonrasında kendinizi daha fazla stresli hissetmenize neden olur.

Kendinizi bu şekilde dengesiz yemek yemeye karşı korumak ve kan şekeri değişiminizi engellemek için her gece 7-8 saat uyumalısınız.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2019, 12:24
YORUM EKLE

banner325