Alexa

Siyanür Nedir, Siyanür Öldürür mü?

İstanbul'da Fatih ilçesinde siyanürle 4 kişinin intihar vakıası ardından vatandaşlar SİYANÜR NEDİR? şeklinde sorulara cevap aradı. Ayrıca vatandaşlar siyanürle zehirlenme nasıl olur? ve belirtilerinin ne olduğunu araştırdı. Siyanürle ilgili bilgileri haber içeriğinde bulabilirsiniz.

Siyanür Nedir, Siyanür Öldürür mü?

İstanbul Fatih ilçesinde 4 kardeşin siyanür ile intihar etmesi ardından siyanür zehirlenmesi araştırma konusu oldu. peki Siyanür nedir, zehirlenmesi nasıl olur, Siyanür zehirlenmesinin belirtileri var mıdır? ’’siyanür hakkında merakla araştırıp sorularına burada cevap bulabilir.

İlgililer, Siyanürün insan sağlığını tehdit eden öldürücü bir etkiye sahip olduğunu belirtiyor. SİYANÜR, genellikle sanayide ve madencilikte kullanılıyor. Siyanür, genellikle madencilikte altın çıkarma için kullanılan bir maddedir. insan sağlığını doğrudan etkileyen bir madde olan siyanür, bazı meyve ve sebzelerin içerisinde bulunuyor. Ancak saf siyanürün vücuda temas etmesi, ölümü hızlandırıyor

SİYANÜR NEDİR?

Siyano grubu, bir karbon ve ona üç bağlı azot içeren kimyasal bileşiklere verilen adı olan siyanür, organik ve inorganik çeşitleri bulunmakta yahut endüstriyel prosesler ile üretilmekte ve kullanılmaktadır. Organik bileşikleri nitril grubu altında isimlendirilir ve çoğu zehirli olmaktan uzak bulunmaktadır.

Öte yandan bazı bitkiler ve hayvanlarca da üretilen siyanür,kiraz, badem, kayısı, şeftali, erik, fasulye, patates, turp, lahana, şalgam, brokoli ve mısır siyanürlü bileşikleri doğal olarak üretmektedir. Endüstride genellikle taşıma ve saklama güvenliği sebebiyle tuzları sodyum siyanür ve trityum siyanür demir çelik endüstrisi ve maden sanayi gibi çok çeşitli sanayi kollarında kullanılmaktadır. 'HCN' akrilik fiber , plastik üretimi ve sentetik kauçuk uygulamalarında sıklık ile kullanılmaktadır.

Suda oldukça yüksek oranda çözünen siyanogen klorür gazı çok zehirlidir. Bu gaz kanalizasyon sistemi içinde çok zehirli bir ortam oluşturmaktadır. Ayrıca siyanogen klorür gazı içeren kanalizasyon atık suyu arıtılmadan deniz, göl ve akarsu gibi yüzeysel su kaynaklarına verildiği zaman balıkların toplu ölümlerine neden olur.

SİYANÜR NEREDE KULLANILIR?

Siyanür bileşikleri sadece altın üretiminde değil diğer sanayi dallarında da yoğun olarak kullanılıyor. Siyanür bileşikleri çok toksik ve tehlikeli bir maddedir. Hızla zehirlenmeye neden olur.

Siyanür sinir sistemini ve tiroit bezini ciddi şekilde tahrip eder.

Siyanür içeren atık su deri ile temas ettiği zaman tahrişe ve iltihaplara neden olur.

Siyanürlü atık sular, metal temizleme, kaplama, elektro kaplama, metal işleme, otomobil parçaları üretimi, çelik sertleştirme, madencilik, altın ve gümüş madenciliği, fotoğrafçılık, tarım ilaçları, kömür koklaştırma, cevher liçi, plastikler gibi çeşitli sanayi tesislerinde oluşur.

Suda oldukça yüksek oranda çözünen siyanogen klorür gazı çok zehirlidir. Bu gaz kanalizasyon sistemi içinde çok zehirli bir ortam oluşturur. Ayrıca siyanogen klorür gazı içeren kanalizasyon atık suyu arıtılmadan deniz, göl ve akarsu gibi yüzeysel su kaynaklarına verildiği zaman balıkların toplu ölümlerine neden olur.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE