Soğanın En Önemli Faydaları Nedir?

Soğan sağlığa faydalı mıdır? Elbette bütün sebzeler sağlık açısından önemli, binzersiz faydalar sağlamaktadır. Soğan , sarımsak, arpacık soğanı, pırasa ve frenk soğanı bunların her biri çiçekli bitkilerin üyeleridir. Soğanın sağlığımıza hangi tür faydaları bulunmaktadır?

Sağlık 27.07.2020, 00:02 27.07.2020, 10:12
Soğanın En Önemli Faydaları Nedir?

Soğan sağlık açısından önemlidir. Soğan, hastalıklara yakalanmama noktasında ciddi katkılarda sağlamaktadır. Özellikle Soğan enfeksiyon hastalıklarına karşı önemli etkilere sahiptir. Soğanın keskin kokusu her ne kadar itici olsada tüktilmesinde fayda olduğunu ilim adamları tespit etmiş bulunmaktadır. "Soğanın faydalı nedir, soğan neye iyi gelir, soğan kokusu nasıl gider, soğan hangi hastalıklara iyi gelir, soğanın zararları var mı, kırmızı soğanın yararları, soğan zayıflatır mı, kuru soğan çiğ mi, pişmiş mi tüketilmelidir?" bu sorulara cevap aramak için vatandaşlar önemli sayıda araştırma yapıyor. Soğanla ilgili o kadar çok fayda sağlanıyor ki, bu faydaları tam olarak saymakla bitirmek mümkün değil. 

Soğanın çeşitleri bulunmaktadır. Soğanların her biri sağlık açısından çok fazla faydası olan ve yemeklerimizin vazgeçilmezi bir sebze çeşitidir. Hemen her yemekte soğana ihtiyaç duyulmaktadır. Enfeksiyon hastalıklarına karşı koruyucu olduğu en çok bilinen bir gerçektir. Sağlık sorunlarında soğan tedaviye destek amacıyla kullanılmaktadır. 

Soğan kükürt, lif,  B ve C vitamini açısından zengin bir besin kaynağıdır. Soğan, bunun dışında faydalı diğer besin kaynaklarını da içerdiğini ilim insanları deney ve tespitlerine dayanarak ortaya koymuştur. Hatta soğanın İçerdiği asitler özellikle bağırsak ve mide enfeksiyonlarına karşı adeta ilaç gibi etkili olduğunu belirtmektedirler.

Soğan, sarımsak, arpacık soğanı, pırasa ve frenk soğanı çiçekli bitkilerin birer üyesidir. Bu sebzeler, sağlığı birçok yönden desteklediği gösterilen çeşitli vitaminler, mineraller ve güçlü bitki bileşikleri içerir. Araştırmalara göre, soğanların tıbbi özellikleri, antik çağlardan beri baş ağrısı, kalp hastalığı ve ağız yaraları gibi durumlarda kullanıldığı bilinmektedir.

SOĞANIN EN ÖNEMLİ 9 ETKİSİ NEDİR?

1- Soğanlar besin açısından oldukça yoğundur. Kalorileri düşük, vitamin ve mineralleri yüksektir. Bir orta soğan sadece 44 kaloridir. Soğan, önemli miktarda vitamin, mineral ve lif sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kollajen, doku onarımını ve demir emilimini düzenler, C vitamini bakımından yüksektir. Hücreleri serbest radikaller olarak adlandırılan kararsız moleküllerin neden olduğu hasara karşı korur. Soğanlar ayrıca metabolizma, alyuvar üretimi ve sinir fonksiyonunda anahtar rol oynayan folat (B9) ve piridoksin (B6) dahil B vitaminleri bakımından zengindir. İnsanda eksik olan iiyi bir potasyum kaynağıdır. 

2- Soğanın Kalp Sağlığına Faydası

Soğan, iltihapla savaşan, trigliseritleri azaltan ve kolesterol seviyelerini azaltan antioksidanlar ve bileşikler içermektedir. Bunlarda kalp hastalığı riskini azaltabilmektedir. Özellikleri yüksek tansiyonu düşürmeye ve kan pıhtılarına karşı korumaya yardımcı olur. Quercetin, soğanlarda oldukça konsantre olan bir flavonoid antioksidan olması dolayısıyla Güçlü bir anti-enflamatuar olduğundan, yüksek tansiyon gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmaya yardımcıdır. Labaratuar çalışmalarından elde edilen bilgilere göre, soğan tüketiminin iltihaplanma, yüksek trigliserit seviyeleri ve kan pıhtı oluşumu dahil kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltabileceği desteklenmiştir.

3- Soğanlar Antioksidanlar İçerir

Antioksidanlar, hücresel hasara yol açan ve kanser, diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalıklara davetiye çıkartır. Soğan mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Özellikle kırmızı soğan antosiyaninler içerir - flavonoid ailesinde kırmızı soğanlara derin renk veren özel bitki pigmentleridir. Çalışmalarda antosiyaninlerin belirli kanser ve diyabet türlerine karşı koruduğu bulunmuştur. Kırmızı soğan, kalp hastalığına, bazı kanserlere ve diyabetlere karşı koruyabilen güçlü bitki pigmentleri olan antosiyaninler açısından zengin olduğu belirtilmiştir.

4- Soğanlar Kanserle Savaşan Bileşikler İçermektedir

Sarımsak ve soğan gibi sebzeleri yemek mide ve kolorektal dahil olmak üzere bazı kanserlerin daha düşük riskiyle ilişkilendirilmiştir. En fazla miktarda allium sebze tüketen kişilerin, en az miktarda tüketenlere göre mide kanseri teşhisi geçirme olasılığının% 22 daha az olduğu bulunmuştur. Soğan ayrıca tümör büyümesini engelleyebilen fisetin ve quercetin, flavonoid antioksidanlar içerdiği belirtilmektedir. Yani özetle şudur; Soğan gibi allium sebzeleri bakımından zengin bir diyet, bazı kanserlere karşı koruyucu bir etkiye sahip olabilir.

5- Soğanlar kan şekeri kontrol yardımcısıdır

Soğan yemek, diyabet veya prediyabetli insanlar için özellikle önemli olan kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olabilmektedir. Tip 2 diyabetli 42 kişide yapılan bir araştırma, taze kırmızı soğan yemenin açlık kan şekeri seviyelerini dört saat sonra yaklaşık 40 mg / dl azalttığını göstermiştir. Soğanlarda bulunan kuersetin ve kükürt bileşikleri gibi spesifik bileşikler antidiyabetik etkilere sahiptir. Özet olarak bakıldığında, Soğanlarda bulunan birçok faydalı bileşik nedeniyle, bunları tüketmek yüksek kan şekerini azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

6- Soğan Kemik Yoğunluğunu Artırabilir

Süt ürünleri kemik sağlığını artırmak için gereken kredinin çoğunu alsa da, soğan dahil  birçok gıdagüçlü kemiklerin desteklenmesine yardımcı olabilmektedir.  Yapılan çalışmalara göre, sık soğan yiyen yaşlı kadınların kalça kırığı riskini hiç yemeyenlere göre% 20'den fazla azalttığını göstermiştir. Soğanların oksidatif stresi azaltmaya, antioksidan seviyelerini artırmaya ve kemik kaybını azaltmaya yardımcı olduğuna inanılmaktadır,

7- Soğan Antibakteriyel Özelliklere Sahiptir

Soğan ekstraktının gelişmekte olan ülkelerde önemli bir halk sağlığı sorunu olan Vibrio cholerae'nin büyümesini engellediği bilinmektedir. Soğanlardan çıkarılan kuersetin, bakterilerle savaşmanın özellikle güçlü bir yolu gibi görünmektedir.

8- Soğan Sindirim Sağlığını Artırabilir

Soğan, bağırsak sağlığı için gerekli olan zengin bir lif ve prebiyotik kaynağı olmaktadır. Prebiyotikler, yararlı bağırsak bakterileri tarafından parçalanan sindirilemez lif türleridir . Bağırsak bakterileri prebiyotiklerle beslenir ve asetat, propiyonat ve bütirat dahil olmak üzere kısa zincirli yağ asitleri oluşturur. Araştırmalar, bu kısa zincirli yağ asitlerinin bağırsak sağlığını güçlendirdiğini, bağışıklığı artırdığını, iltihabı azalttığını ve sindirimi artırdığını göstermiştir. Prebiyotikler açısından zengin gıdaların tüketilmesi , sindirim sağlığına yarar sağlayan Lactobacillus ve bifidobacteria suşları gibi probiyotiklerin artmasına yardımcı olur. Soğan, Prebiyotikler açısından zengin bir diyet, kemik sağlığını artırabilecek kalsiyum gibi önemli minerallerin emilimini artırmaya yardımcı olabilmektedir.

9- Soğanları Diyetinize Eklemek Çok Kolaydır

Soğan, bütün mutfaklarındaki bir elyaftır. Yemeklere lezzet vermektedir. Soğan çiğ ve pişmiş olarak tüketilebilmektedir. Soğan, Bahsetmemek gerekirse, lif, vitamin ve mineral alımınızı artırabilirler.

Türk mutfağında soğanın girmediği yemek yok denecek kadar azdır. Soğan çiğ olarakta sofralarımızdan eksik edilmemesi gereken önemli bir şifa kaynağıdır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)