SOSİS, SUCUK, FERMENTE SUCUK ŞARKÜTERİ ÜRÜNLERİ

Sağlık 11.07.2018, 23:01 13.11.2019, 01:15
SOSİS, SUCUK, FERMENTE SUCUK ŞARKÜTERİ ÜRÜNLERİ

Fermente işlemi kıyma haline getirilen kırmızı etin baharatlar ve aroma vericiler ile yoğrulup ardından hayvan bağırsağı veya yapay bir kılıf içerisine konularak belli bir süre bekletip tüketilen et türünün yapım adıdır. Bu işleme fermantasyon da denilir.

Koruyucusuz sucuk baharatlar hazır hale getirilen etin hayvan bağırsağı içerisinde muhafaza etmesidir. Katkı maddesi barındırmadığı için ve Isıl işlem görmüş sucuklara göre tadı daha lezzetlidir. Fermente sucuk koruyucusuz sucuk olup içerisinde kullanılan et genellikle sıfır yağlı olmaktadır. Ek olarak iç yağ ve kuyruk yağı kullanılır. Aynı zamanda fermente edilen sucuklar 30 günü kadar mutlaka bekletilmelidir. Isıl işlem görmüş sucuk yapımında ise bu süreyi kısaltmak için hayvan bağırsağına konulan sucuğun belirli düzeyde ısıya maruz bırakılarak bu sürenin daha kısa sürmesi amaçlanmıştır.

Fermente koruyucusuz sucuk yapımında yapay kılıf kullanmak etin tadından mutlaka çalar. Koruyucusuz sosis de aynı koruyucusuz sucuk gibi doğal yollarda yapılanının sağlıklı olduğunun ifade etmektedir. Koruyucu madde kullanılan ürünlerin ömrü daha uzun olur. Fakat bu sağlık açısından oldukça zararlıdır. Hijyen kurallarına uygun bir şekilde hazırlanan sucuk ve sosislerin içerisinde koruyucu zaten bulunmaz. Koruyucusuz sucuk ve koruyucusuz sosis ürünleri tüm şarküteri ürünleri arasında yer almaktadır.

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi sosisin en lezzetlisi hiç kuşkusuz dana sosistir. İlgi çekici ve iştah kabartan dana sosis yapımında kaliteli et kullanmak birinci kuraldır. Dana sosis içeriğinde ise; dana kıyma, hardal sarımsak kimyon toz biber soğan suyu tuz salça ve yoğurt ve hayvan bağırsağı veya yapay kılıf kullanılmakta. Tabi markaların hazırladığı dana sosislerin içerisinde aroma verici ve koruyucular da olabiliyor.

Fermente edilmiş dana sosisleri tercih etmek sağlığımız ve damak tadımız açısından önemli husustur. Bir diğer madde ise koruyucusuz sosis tüketmektedir. Koruyucusuz sosis tüketen kişi etin ve baharatların tadını daha lezzetli şekilde tadar. Şarküteri ürünleri arasında sofraların vazgeçilmezi sucuk ve sosis birinci sıralarda yer almaktadır. Hemen hemen tüm sucuk sosis üreticileri artık ambalajları üzerinde ısıl işlem görmüş ısıl işlem görmemiş ibarelerini kullanmaktadır.

Tüketimi ise kişiye göre değişmektedir. Şarküteri ürünleri sağlık açısından mutlaka denetimi yapılması gerekmektedir. İçerisinde kullanılan etten koruyucu madde barındıran şarküteri ürünleri gözetim altın da olmalıdır. Et ürünlerinin fermente edilerek tüketime hazır hale getirilmesi ve şarküteri ürünleri arasında yer alması ortalama 30 günü bulmaktadır. Bu sürenin kısalması demek sağlıksız sosis ve sucuk yediğinizin garantisidir.

Yorumlar (0)
14°
açık