Sosyal İzolasyon ve Bunama

Pandemi gibi dönemlerin Alzheimer ve bunama hastalarının yaşam kalitesini etkilediğini belirten uzmanlar bu dönemde kafa karışıklığının ve saldırgan davranışların artabileceğine, anksiyetenin tetiklenebileceğine dikkat çekiyor.

Sağlık 19.09.2020, 23:55 20.09.2020, 00:17
Sosyal İzolasyon ve Bunama

Alzheimer hastalığı hakkında toplumsal farkındalığı artırma, tedavi ve bakım olanaklarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla 21 Eylül “Dünya Alzheimer Günü” olarak anılıyor.

Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Celal Şalçini, özellikle sosyal izolasyonun arttığı pandemi sürecinde Alzheimer ve demans hastalarının farklı şekillerde etkilendiğini belirterek, Sosyal izolasyonun, demans hastalarının rutin hayatının bozulması sonucu dramatik sonuçlar doğurabileceğini ifade etti.

2012 yılında yapılan bir çalışmada, 2008 yılında ABD'de yaşanan Gustav Kasırgası esnasında tahliye edilen yaşlılar üzerinde yapılan bir çalışmada bunama hastalarının kafa karışıklığının arttığı, anksiyeteyi tetiklediği, taşkınlık ve agresyona yol açtığı saptandığına dikkat çeken Dr. Celal Şalçini, “Aynı zamanda yer değişikliği, bunama hastalarının çok üstesinden gelemediği bir durum. Zorunlu yer değişikliği ve özellikle tanımadıkları bir yerde ikamet etmek hastalığı alevlendirmektedir. Bu strestlere baglı olarak hastalar farklı reaksiyon göstermekte, bazıları yemeyi reddetmekte, bazıları okuma kabiliyetlerini kaybetmekte bazıları da idrar ve büyük abdest alışkanlıklarını kaybetmektedir” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Celal Şalçini açıklamasında şunları söyledi:

Maske kullanımı bir problem oluşturmaktadır, zaten kişileri tanımakta zorluk çeken bunama hastaları maskenin yüzü kaplaması, ağız hareketlerinin izlenmemesi ve de ses volümünün düşük olması sebebiyle zorluk yaşamaktadır. Bazı bakım merkezleri, çözüm olarak kişilerin yüz fotograflarını büyük bir boyun askılığı olarak kullanarak bir nebze fayda sağlamaya çalışmaktadır” dedi.

Dr. Celal Şalçini, bunama hastaları için sosyal bağın önemine işaret ederek “Rutin ziyaretlerin aksatılmayarak mümkünse cam mekan ardında yapılması önerilmektedir” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)