Spinal Enfeksiyon nedir? (Tedavi süreci nasıl ilerliyor?)

Omurga bölgesinde oluşan spinal enfeksiyon hastalığının kişide ateş yüksekliği, şiddetli ağrı ve hareket kısıtlaması gibi belirtilerle ortaya çıktığı belirtildi.

Sağlık 24.09.2020, 11:50 24.09.2020, 11:56
Spinal Enfeksiyon nedir? (Tedavi süreci nasıl ilerliyor?)

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Eyüp Genç, omurga bölgesinde oluşan spinal enfeksiyon hastalığının kişide ateş yüksekliği, şiddetli ağrı ve hareket kısıtlaması gibi belirtilerle ortaya çıktığını belirtti.

Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Eyüp Genç, Spinal Enfeksiyon Hakkında Merak Edilen Soruları şu şekilde cevap verdi:

Spinal Enfeksiyon nedir?

Omurga bölgesinde oluşan Spinal Enfeksiyon hastalığının omurganın, omurlar arasındaki diskin, omurların arasındaki kas ve yağ dokularının eklemlerin enfeksiyon hastalıklarını kapsadığını belirten Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Eyüp Genç, "Spinal Enfeksiyonlar, başka enfeksiyonların odağından omurganın etrafındaki dokulara yayılım nedeniyle olabileceği gibi cerrahi işlem sonrası da görülebilmektedir. Spinal Enfeksiyonlarda ağrı şiddetlidir ve kişinin hareketlerini kısıtlamaktadır. Ateş yüksekliği, gece terlemesi, kilo kaybı gibi şikayetlerde ortaya çıkmaktadır. Ağrı artar enfeksiyon ilerlediğinde sinir üstündeki baskı artar kuvvet kaybına neden olarak hastayı yatağa bağımlı hale getirebilmektedir.

Aynı zaman da omurlardaki enfeksiyon hastalığının şiddetine bağlı olarak omurganın yapısında zayıflamaya ve omurga kırıklarına da neden olmakta daha ileri cerrahi tedaviler gerektirebilmektedir.

Tedavi süreci nasıl ilerliyor?

Omurga cerrahisi uygulanan hastalarda da, Spinal Enfeksiyon hastalığı gelişebilmektedir. Disk ameliyatı uygulanan her yüz hastadan birinde omurga enfeksiyonu görülebileceği gibi cerrahi işlemin süresine ve işlemine bağlı olarak bu sayı artabilmektedir.
Fazla kilo, sigara, beslenme bozukluğu, kan şekeri yüksekliği, karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi kronik hastalıklar, ileri yaş ayrıca travmaya bağlı hastalıklar  sayılabilir.

Radyoloji görüntülerle hastalığı doğrulamakta, doku örneği alınarak tedavi sürecini başlatmaktayız. Tedavi süreci hastalığın duruma göre ilaç yada cerrahi yönden değerlendirilmektedir." diyerek sözlerine son verdi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)