Alexa


Su içmenin az bilinen çok faydaları!

Yaşamımızı devam ettirebilmemiz için oksijenden sonra en çok ihtiyaç duyduğumuz suya ihtiyacç vardır.

Sağlık 03.03.2017, 20:25 03.03.2017, 21:38
Su içmenin az bilinen çok faydaları!

suyun, vücut ve ruh sağlığımız için sayısız faydası vardır. Kadınların günde ortalama iki, erkeklerin ise iki buçuk litre su içmeleri ğerekiyor. Diyetisyen Canan Aksoy, suyun çok az bilinen 10 faydasını açıkladı.

Vücut ve ruh sağlığımızı korumanın yolu yeterli miktarda su tüketmekten geçtiğini ifade eden Aksoy; vücut ağırlığımızın yüzde 10’undan fazla su kaybı halsizliğe yol açarken, bu oranın yüzde 20’ye çıkması hayati tehlike oluşturduğunu belirtti.. 

Günlük su ihtiyacının alınan kaloriye göre belirlendiğini belirtin uzman Canan Aksoy, bu durumu bir örnek vererek açıkladı, “1500 kalori alıyorsanız günde 1.5 - 2 litre su içmeniz gerekir. Yeterli su alıp almadığınızı, idrara çıkma sayınızı ve idrarın rengini kontrol ederek de takip edebilirsiniz. Yetişkin bir birey günde 6 - 7 kere idrara çıkıyorsa ve idrar rengi açık sarı veya soluk sarı renkteyse yeterli su tüketimi vardır.”

Diyetisyen Canan Aksoy, 10 faydasını şöyle sıraladı:

1- Ağız kokusunu önler 

Gün içinde az besin tüketimi ve yetersiz sıvı alımı nedeniyle tükürük miktarı azalabilir. Tükürük üretiminin azalması nedeniyle, ağız temizliği için gerekli olan sıvı yetersiz kalır. Bu durum da, ağız kokusuna neden olur. Tükürük salgısının azalması, kokunun yanı sıra ağız kuruluğuna da yol açar. Ağız kuruluğu ise yutkunma, çiğneme ve hatta konuşmayı bile etkiler. 

DEVAMI İÇİN TIKLA

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P