Sütün Faydaları Nedir? (Süt ve Bağışıklık)

Tüm Dünyada yediden yetmişe tüketilen sütün faydaları saymakla bitmiyor.  İnsanlar da dahil olmak üzere hayvanlar, yavrularını katı gıdaya hazır olana kadar beslemek için süt üretmektedirler. Peki sütün faydaları nedir?

Sağlık 05.01.2021, 19:49 05.01.2021, 23:07
Sütün Faydaları Nedir? (Süt ve Bağışıklık)

Süt, insanlar için önemli olduğu kadar hayvanlar içinde önemlidir. Süt, her bakımdan insanların sağlığı açısından tüm dünyada önemli olmuştur. İnsanların genellikle sağlıkla ilişkilendirdiği bir içecek olan süt, kalsiyum ve protein dahil olmak üzere büyüyen bir vücudu desteklemeye yardımcı olan değerli besinleri içermektedir. Peki, sütün faydaları nedir? süt insana sağladığı ne gibi faydalara sahiptir. Sütün içinde bulunan vitaminler nedir?

Uzmanlar hem sağlıklı bir vücuda kavuşmak hem de fazla kilolarından kurtulmak isteyen vatandaşların günde 2 bardak süt tüketmesini öneriyor. 2 günde 2 bardak süt tüketimi hem kilo vermeye yardımcı olurken hem de bağışıklığı artırıyor ve güçlendiriyor.

Amerikalılar için Beslenme Rehberinde resmi kaynaklar, yetişkinlerin sağlıklı bir diyetin parçası olarak her gün yaklaşık 3 fincan eşdeğer az yağlı veya yağsız süt tüketmelerini öneriyor.

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Prof. Dr. Neriman İnanç konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Fazla kilo neredeyse çağımızın temel sorunu. Kilo sorununun minimum düzeye inmesi için sağlıklı ve uzun süre tok tutan, glisemik indeksi yüksek yiyecekler tüketilmesi öneriliyor. Düzenli olarak her gün içilen 2 bardak süt de düzensiz ve sağlıksız beslenmeyle alınan kiloları önlemede önemli bir yer tutuyor”diyor.

Sütün sizi tok tutabilen ve abur cubur yeme isteğinizi azaltan tam planlı bir gıda olarak bilinir. Süt kemiklerinizi de güçlendirebilecek iyi bir kalsiyum kaynağına sahiptir. İnsanlar keçi, deve, koyun gibi birçok hayvandan süt tüketir ancak inek sütünün en sağlıklısı olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, inek sütü, pek çok faydası olan A2 sütü kategorisine girmektedir.

Süt Hakkında Bilmesi Gerekenler:

  • Süt içmek stresi ve yorgunluğu azaltır
  • Bir bardak soğuk süt tüketmek asitliği önler
  • Süt, kilo vermeye yardımcı olan konjuge linoleik asit içerir.
  • Günde bir bardak süt vücudunuzun bağışıklığını artırabilir
  • Süt, merkezi sinir sistemini koruyan yüksek bir B12 vitamini kaynağına sahiptir . Ayrıca yiyeceğinizi enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur. Her yıl 1 Haziran genellikle Dünya Süt Günü olarak kutlanır.
  • Süt, sağlıklı bir bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olan ve cildinizi sağlıklı tutan zengin bir A vitamini kaynağına sahiptir .

Süt ve kemik sağlığı

Kalsiyum, güçlü kemikler ve dişler, kas hareketi ve sinir sinyalleri için gerekli bir besindir. Sağlık yetkilileri, kemik kırılmalarını ve osteoporozu önlemeye yardımcı olmak için yeterli kalsiyum alınmasını önermektedir. Süt, zengin bir kalsiyum kaynağı sunar. Üreticiler inek sütünü kemik sağlığına fayda sağlayan başka bir besin olan D vitamini ile güçlendiriyor.

Süt ve kalp sağlığı

Süt, kan damarlarının genişlemesine ve kan basıncını düşürmesine yardımcı olabilecek bir potasyum kaynağı olduğunu belirten Uzmanlar,  Sodyum (tuz) alımını azaltırken daha fazla potasyum almak kan basıncını düşürebilir, kalp hastalığı ve felç riskini azaltabildiğini belirtiyor.

İnek sütü ayrıca yüksek miktarda doymuş yağ ve kolesterol içermektedir. bu da kalp hastalığı riskini artırabileceği için insanlar ölçülü olarak süt tüketmesi gerekir.

Süt ve kanser

Süt, kansere karşı korunmaya yardımcı olabilecek iki besin olan kalsiyum ve D vitamini içermektedir. Kalsiyum , kolon kanseri veya rektum kanseri riskini azaltmak için bağırsak astarını koruyabilir . Bununla birlikte, araştırmalar çok fazla kalsiyum ile prostat kanseri arasında bağlantı da kurmuşlardır.

Süt, Mide Yanmalarını Önler:

Doğası gereği asidik olan ve mide ekşimesine neden olabilecek birçok gıda vardır. Bunun gerçekleşmesi için yapmanız gereken tek şey her gün bir bardak süt içmektir. Süt, mide zarını ve yemek borusunu mide ekşimesine neden olacak şekilde kaplayan bir soğutma etkisi sağlar.

Süt ve depresyon

Yeterli D vitamini seviyeleri , insanların ruh hali, iştah ve uyku ile ilişkilendirdiği bir hormon olan serotonin üretimini desteklemektedir.

Süt ve kas geliştirme

inek sütünün kas büyümesine yardımcı olabileceği mantıklıdır. İnek sütü, tüm temel amino asitleri içeren zengin bir yüksek kaliteli protein kaynağıdır. Tam yağlı süt aynı zamanda kas kütlesinin enerji için kullanılmasını engelleyebilen doymuş yağ formunda zengin bir enerji kaynağıdır. Az yağlı süt, daha az yağ sağlarken sütün faydalarını da sağlayabilir.

% 3.25 yağ içeren 100 gram (g) tam yağlı süt porsiyonu şunları içerir :

61 kalori
4.8 g karbonhidrat
3.25 gr yağ
3.15 g protein
100 gramlık az yağlı süt şunları içerir :

43 kalori
4.97 g karbonhidrat
0.97 gr yağ
3.48 g protein
100 gram soya sütü şunları içerir :

33 kalori
1.67 g karbonhidrat
1.67 gr yağ
2.92 g protein
Tüm sütün sağladığı bazı önemli besinler şunları içerir:

Kalsiyum

Süt de dahil olmak üzere süt ürünleri, en zengin diyet kalsiyum kaynakları arasındadır. Kalsiyum, kemik ve diş sağlığı, kan pıhtılaşması ve kan basıncı için gereklidir. D vitamini ince bağırsakta kalsiyum emilimini desteklediğinden ve magnezyum vücudun kemiklere kalsiyum almasına yardımcı olduğundan, kalsiyum açısından zengin yiyecekleri magnezyum ve D vitamini kaynakları ile eşleştirin .

Yorumlar (0)