Tansiyon Hastaları Kışın Daha Dikkatli Olmalı

Sağlık 22.01.2021, 11:14 22.01.2021, 11:28
Tansiyon Hastaları Kışın Daha Dikkatli Olmalı

Tansiyon hastalarının kış aylarında yaza göre daha dikkatli olması gerekiyor. Çünkü yapılan araştırmalar, yükselen tansiyon nedeniyle kalp krizi geçirme riskinin kış aylarında yaza oranla yüzde 35 arttığını gösteriyor. Bu nedenle tansiyon problemleri yaşayanların evde düzenli tansiyon ölçümü yapmaları ve gerekli durumlarda bu ölçümleri doktorlarıyla paylaşmaları büyük önem taşıyor.

Kış ayları ve soğuk hava birçok hastalığı beraberinde getirebiliyor. Soğukla birlikte damar büzüşmesi, kalp rahatsızlıkları olanlar için tetikleyici bir etken olabiliyor. Kan basıncı yaz aylarına göre kışın daha fazla artıyor, bunun bir başka sonucu olarak da kalple ilgili sağlık problemleri yaşanabiliyor. Yapılan çalışmalar kış aylarında yaza kıyasla kalp krizi riskinin yüzde 35 daha fazla görüldüğünü ortaya koyuyor. Bu nedenle kış aylarında düzenli ölçüm yaparak tansiyonu daha dikkatli takip etmek, sürekli kullanılan ilaçları ihmal etmemek, sağlıklı beslenmek ve fiziksel aktivite yapmak mutlaka düzene oturtulması gereken noktalardan bazıları.

Tansiyon ölçümünün her gün aynı saatte ve aynı koldan yapılması da büyük önem taşıyor. Uzmanlar, doğru bir ölçüm için kolu sıkmayan bir giysi giyilmesini, saat varsa çıkarılmasını öneriyor. Ölçüm yapmadan önce en az beş dakika dinlenmek, ölçüm sırasında dik oturup kolu desteklemek, konuşmamak, hareket etmemek ve bacak bacak üstüne atmamak dikkat edilmesi gereken detaylardan.

Sağlık verileriniz parmağınızın ucunda

App Store ve Google Play’den ücretsiz olarak indirilebilen OMRON connect uygulaması, ölçüm verilerinizi telefonunuza ya da tabletinize aktararak tansiyon geçmişinizi takip etmenize yardımcı oluyor. Doktorunuzla uzaktan tansiyon verilerinizi paylaşabilmenize imkan veren uygulama ile tansiyon geçmişi grafik ve tablo halinde görüntülenebiliyor. Ayrıca ilaçlarınız için hatırlatma da kurulabiliyor. Türkçe dil seçeneği bulunan OMRON connect uygulaması, OMRON M7 Intelli IT, M4 Intelli IT ve RS7 Intelli IT modelleri ile kullanılabiliyor.

Perrigo Hakkında

1887 yılında kurulan dünyanın önde gelen kişisel bakım ve sağlık ürünleri şirketi Perrigo, Türkiye’de 2009 yılından beri faaliyetlerini sürdürüyor. Dermokozmetik, kilo kontrolü, bit tedavisi, el ve ayak sağlığı, deodorant, depilasyon, gebelik testi, tansiyon ölçüm cihazları kategorilerinde faaliyet gösteren Perrigo Türkiye’nin bünyesinde Sebamed, Bio-Oil, Paranit, Predictor, XL-S, Vectavir, Gvyna, Deotak ve OMRON gibi çoğu kategorisinde lider markalar bulunuyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)