Alexa

Tatlı ısrarlardan uzak durun

Ramazan sona erdi. Şimdi Şeker tadında bayramın keyfini çıkarma zamanı. Bayram ikramlarında misafirlerinize ısrarcı tavırlardan uzak durmakta fayda var.

Tatlı ısrarlardan uzak durun

Ramazan sona erdi. Şimdi Şeker tadında bayramın keyfini çıkarma zamanı. Bayram ikramlarında misafirlerinize ısrarcı tavırlardan uzak durmakta fayda var. Sunulan ikramlarda seçici olun, tatlı tüketimini abartmayın.

Atasam Hastanesi Diyet Uzmanı İrem Damancıoğlu bayramda beslenme ile ilgili çarpıcı ve bir o kadar da önemli açıklamalarda bulundu. Damancıoğlu, "Ramazan ayı boyunca uzun süren açlık ve beslenmenin 2-3 öğüne inmesiyle metabolizmada yavaşlamalar meydana gelir. Bu nedenle bayram normal beslenmeye geçiş dönemi olarak görülebilir. Yumuşak bir geçiş, öncelikle mide sağlığı adına oldukça önemlidir. Bu nedenle bayramda öğün sayısı 5-6 öğüne çıkarılmalı. Güne hafif bir kahvaltıyla başlanmalı. Bayramda tüm ailenin bir araya gelmesi, keyifli aile sofralarını da beraberinde getirir ve tüketilen yemek miktarı artar. Yemek miktarını kısıtlı tutmak ve yemek seçimini hafif besinlerden yapmak, bol sebze-meyve tüketmek daha sağlıklı bir bayram geçirilmesine yardımcı olur" diye konuştu.

TEKLİF VAR ISRAR YOK

Atasam Hastanesi Diyet Uzmanı İrem Damancıoğlu, yaptığı açıklamada şunları söyledi; "Bayram ziyaretlerine giderken aç olmamak, gidilen yerdeki ikramlar karşısında daha iradeli olmamızı sağlayacaktır. Bu nedenle öğün aksatmamakta fayda var. Bayram ziyaretlerinde, hamurlu, şerbetli ağır tatlılardan uzak durulmalı. Bunun yerine sütlü tatlılar, meyveli tatlılar ve meyve tercih edilmeli. Bunun yanında şeker çikolata tüketimi de sınırlandırılmalıdır. İkramlar konusunda seçici davranıp her yerde ikram kabul edilmemeli. İçecek olarak ise asitli, şekerli içecekler yerine su, ayran tercih edebiliriz. Bayramda kafein içeriği yüksek olan çay ve kahve tüketimi sınırlandırılmalı, bunlar yerine bitki çayları tercih edilmeli. Ev sahibi olarak ise misafirlerimiz için hafif tatlı seçenekleri oluşturabiliriz. Sağlıklı ikramlar sunmak ve ısrarcı tavırlardan uzak durmakta fayda var.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2015, 22:31
YORUM EKLE