Alexa

Tavuklarda Beslenme Düzenlemesi

Tavuklarda bakım ve beslenme düzensizliklerinin giderilmesi, düzenlenmesi ve hastalıkların önlenmesi günümüz teknolojisi ile çözümü artık ileri safhalara geldi.

Tavuklarda Beslenme Düzenlemesi

Tavuklarda bakım ve beslenme düzensizliklerinin giderilmesi, düzenlenmesi ve hastalıkların önlenmesi günümüz teknolojisi ile çözümü artık ileri safhalara gelmiştir. Süt ineklerinde ve diğer küçük baş hayvanlarda da bu durum aynıdır. Hemen hemen imkansız kelimesi şimdilerde geçersizliğini yitirmiştir. 

Günümüzde verimin yükselmesi, sağlıklı zinde vücuda kavuşulması ve beslenme organlarının sistem içerisinde ki düzensizliklerin giderilmesi artık probiyotiklerle mümkün hale gelmiştir. Vitamin takviyeleri ile de istediğiniz verimi kontrol altına alıp hedefe ulaşırken, verimsizlik ve beslenme problemleri  de düzeltilebilir hale gelinmiştir.

PROBİYOTİKLER NEDİR?

Probiyotik terimi, yunanca "önce hayat" anlamına gelmekte olup, bugüne kadar farklı araştırıcılar tarafından birçok tanımı yapılmıştır. Kısacası: Bağırsak mikrobiyal dengesini geliştirerek konakçı hayvanda yararlı etkiler oluşturan canlı mikrobiyal yem katkı maddesi” olarak tanımlanabilir.

Coli bakterileri gibi bağırsak kanalında üreyen ve istenilmeyen mikroorganizmalar üzerine olan etkisinden dolayı probiyotikler büyük önem taşımaktadır. 

Probiyotik kullanımı ile bağırsak duvarında koruyucu bir tabaka oluşmakta ve istenilmeyen bakterilerin gelişip çoğalmaları engellenmektedir.

En yaygın kullanılan Lactobacillus’ un canlı türleri ile probiyotik etkili mayalar Saccharomyces cerevisiae ve Torulopsis candida türleri laoratuvar ortamında üretilip, özel işlemlerle uygulanır hale getirilerek yemlerine ve sularına katılarak çok başarılı sonuçlar alınmıştır. EKŞEN Tarım ve Hayvancılık klinik saha  personeli olarak 5 seneyi aşkındır tavuklar üzerinde probiyotikler kullanılarak mükemmek sonuçlar alınmıştır.

Antibiyotiklerin sürekli olarak kullanılmaları, bir çok antibiyotiğe karşı dirençli bakterilerilerin oluşmasına yol açmakla beraber bağırsak sisteminin tahrip olması nedeniyle de iyileşme gecikmektedir. 

Antibiyotiklerin bu sakıncalarına karşın probiyotikler, hastalıkları önleyerek bağırsak sisteminin normale dönmesini hızlandırıp, hayvanın kendini toparlamasını ve yemden yararlanmayı artırarak sağlıklı gelişmesini sağlamaktadır. Ayrıca probiyotiklerin sindirim kanalından emilmesi olmamalarından dolayı, antibiyotikler gibi dokularda kalıntı bırakmamaktadır.

PROBİYOTİKLERİN HAYVAN SAĞLIĞINA OLAN ETKİLERİ VE ANTİBİYOTİKLERLER

Bilindiği gibi, antibiyotiklerin insan ve hayvan sağlığı üzerindeki sakıncalarının anlaşılmasından sonra son yıllarda kanatlılarla birlikte süt ineklerinin beslenmesinde de probiyotik kullanımında önemli bir artış meydana gelmiştir. Özetliyecek olursak;

* Probiyotikler, sindirim sisteminde arzu edilmeyen mikroorganizmaların gelişmelerini engellemesi açısından önem taşır. 
Ayrıca yemlere ilave edildiğinde canlı ağırlık, yem tüketimi, çeşitli verimler ve sağlık üzerine olumlu etkileri görülmüştür. 

* Probiyotik ilavesi, Coli bakterileri gibi bağırsak kanalında üreyen ve istenilmeyen mikroorganizmalar üzerine olan etkisinden dolayı büyük önem taşımaktadır.

Probiyotik kullanımı ile bağırsak duvarında koruyucu bir tabaka oluşmakta ve istenilmeyen bakterilerin gelişip çoğalmaları engellenmektedir.
Ayrıca L. acidophilus, bağırsaklarda kolesterolün emilimini etkileyerek serum kolesterol düzeyini düşürmektedir. 

* Probiyotikler bağırsak enfeksiyonlarının önlenmesinde ve kanser tedavisinde önemli rol oynamaktadır. 
Antibiyotiklerin sürekli olarak kullanılmaları, bir çok antibiyotiğe karşı dirençli bakteri çeşitlerinin oluşmasına yol açmakla beraber bağırsak sisteminin tahrip olması nedeniyle de iyileşme gecikmektedir.

* Antibiyotiklerin bu sakıncalarına karşın probiyotikler, hastalıkları önleyerek bağırsak sisteminin normale dönmesini hızlandırıp, hayvanın kendini toparlamasını ve yemden yararlanmayı artırarak sağlıklı gelişmesini sağlamaktadır. 

Ayrıca probiyotiklerin sindirim kanalından emilmesi olmamalarından dolayı, antibiyotikler gibi dokularda kalıntı bırakmamaktadır. Nitekim, yapılan bu çalışmalarda probiyotik kullanımı ile:

Sellülolitik bakteri sayısında önemli bir artış sağlandığı, selülozun parçalanmasını kolaylaştırdığı,
kaba yemlerde selülozun sindirim derecesinin arttığı, B vitamini sentezlemesi ile B vitamini eksikliğinin giderildiği,
laktik asitten yararlanmanın yükseldiği, verimin arttığı,
Sığırlarda amonyaktan yararlanmanın iyileştiği ve rumen pH’sının değişmediğini ortaya konmuştur. Yapılan uygulamalarla Tavuklarda yüksek verim, süt ineklerinde % 5-10 arası süt, yağ ve proteininde artış bir çok çalışmada  görülmüştür. 

TAVUKLARIN BESLENME DÜZENLENMESİ İLE ÜRETİM ARTIRIMI YAPILABİLİR Mİ?

Bu sorunun cevabı EVET’dir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bağırsaklarda bulunan en yaygın kullanılan Lactobacillus’ un canlı türleri ile probiyotik etkili mayalar Saccharomyces cerevisiae ve Torulopsis candida türleri laoratuvar ortamında üretilip, özel işlemlerle uygulanır hale getirilerek yemlerine ve sularına katılarak, Coli bakterileri gibi bağırsak kanalında üreyen ve istenilmeyen mikroorganizmalar üzerine olan etkisi ile bağırsak sisteminde ki etkileri artırılarak tamamen hayvanın aldığı besinler hayvana ve ürettiğine yansıtılır. Bunu yansıtmak için bir dizi bazı hijyenik beslenme tedbirleri ile adeta üretimin iniş ve çıkışları kontrol edilebilir. 

Yumurtaların iriliğini ayarlamaktan tutun, kıç çıkması, gagalama, ishallere kadar bir dizi beslenme problemleri çözülebilmektedir. Hatta antibiyotiğin rastgele kullanımı da sınırlandırılabilmektedir. 

Yani probiyotikler bir nevi sağlık dostudur. Doğal yaşamın anahtarıdır. 

Probiyotiğin yanında Vitamin, aminoasit, mineral madde prebiyotiklerle kullanılması ile de tavukların birçok hastalığın önlenmesinde ve de üretimin artışında çok önemli rol oynayabilmektedirler.

KAYNAK :
1. Probiyotikler Dr.Veteriner Hekim Tuncay Eker Ekşen Tarım ve Hayvancılık
2. Probiyotiklerin Kanatlılarda Kullanımı Veteriner Teknikeri Mehmet Kemal Şener Ekşen Tarım ve Hayvancılık


KAPSAM Haber/ Mustafa Kemal Bektaş

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2018, 00:39
YORUM EKLE

banner325