Tedavi edilmeyen burun tıkanıklığı kalp büyümesi nedeni

Ciddi sağlık sorunlarına yol açarak yaşam kalitesini düşüren kronik burun tıkanıklığı, uykusuzluk ve yorgunluk sorunlarının yanı sıra, kalp büyümesi gibi ciddi sağlık problemlerine de neden oluyor.

Sağlık 18.05.2016, 18:11
Tedavi edilmeyen burun tıkanıklığı kalp büyümesi nedeni

Baş ağrısının ya da sabahları yorgun uyanmanın nedenleri altında, kronik burun tıkanıklığı yer alabiliyor. Kişilerin yaşam kalitesini düşüren ve ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya bırakan bu rahatsızlık için alınması gereken önlemleri sıralayan Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bahadır Baykal, kişilerin belirtilere dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

HASTALIK HANGİ BELİRTİLER İLE GELİYOR?

Gün içinde burundan geçen hava miktarının yaklaşık 10 bin litre olduğunu belirten Op. Dr. Bahadır Baykal, çocuk veya erişkin hemen herkesin burun tıkanıklığı sorunu yaşayabileceğinin altını çizdi. Dikkate alınmayan bu rahatsızlığın, uykusuzluk, yorgunluk gibi yaşam kalitesini düşüren sorunlara neden olduğunu ve uzun vadede kalp büyümesi problemine de yol açtığını söyleyen Op. Dr. Bahadır Baykal hastalığın belirtilerini şöyle sıraladı: “Soğuk algınlığı veya sinüzit gibi hastalıklar geçici süreli burun tıkanıklığı oluşturabilir ama bu durum sorun oluşturmaz. Burun iç kısım eğriliği yani deviasyon ya da burun etlerinin büyümesi gibi nedenlerle oluşan kronik burun tıkanıklığı ise uzun dönemde oksijen yetersizliğine neden olarak vücudu olumsuz etkiler. Akciğerlerimize yeteri kadar temiz hava gitmeyince oksijen-karbondioksit değişimi etkilenir, kanımız dokulara eksik oksijen götürür ve zamanla dokularda hasar gelişir. Kronik burun tıkanıklığı olan hastalardaki en önemli belirtilerden birisi horlamadır ve kişi sabah uyandığında ağzında kuruluk hissi oluşur.”

TEDAVİDE İLAÇ VE AMELİYAT

Kronik burun tıkanıklığının sebepleri arasında sürekli alerjilerin önemli bir yer tuttuğunu söyleyen Op. Dr. Baykal, “Özellikle alerjik zemine sahip hastalarda gelişen polip gibi yapılar burnu tamamen tıkayabilir. Burun tıkanıklığı burnu tahriş eden her türlü maddeye karşı gelişen reaksiyon sonucu da oluşabilir. En sık görüleni tütün dumanıdır. Bazı hastalar başarılı bir burun ameliyatı geçirseler dahi sigara içmeye devam ettikleri sürece tam olarak rahatlayamazlar. Olağandışı sebeplerden birisi de gastroözofajeal reflü hastalığı (GERD) dır ki; tedavi de mutlaka mide asidinin genize kadar kaçması önlenmelidir. Eğer burun tıkanıklığının nedeni burun iç kısım eğriliği (deviasyon) ise tek çözüm ameliyattır. Sık tekrarlayan sinüzit ataklarında ise öncelikle ilaç tedavisi ile iltihabı kurutup, sonrasında deviasyon, konka bülloza gibi anatomik problemleri ameliyatla hallediyoruz” dedi. 
Yorumlar (0)