Alexa

Tıkalı damara eriyebilen stent...

Son yıllarda tıp alanında kullanılan, takıldıktan sonra iki yıl içinde vücutta tamamen kaybolan eriyebilir stentler, Konya'da Mevlana Üniversitesi Hastanesinde bir hastanın tıkalı kalp damarına yerleştirildi.

 Tıkalı damara eriyebilen stent...
banner327

   Mevlana Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sıddık Ülgen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, metal stentlerin ömür boyu hastanın damarında kaldığını, orta ve uzun vadede tekrar tıkanma riskini ortaya çıkardığını söyledi.

Bu riskin önüne geçmek için dünyada son yıllarda damara, eriyebilir stentler takıldığını dile getiren Ülgen, bu tıbbi gereçlerin son bir yıldır Türkiye'de de yavaş yavaş kullanılmaya başlandığını ifade etti.

Eriyebilir stentlerin, tıp alanında yeni bir teknoloji olduğunu dikkati çeken Ülgen, "Bir hafta önce hastanemize gelen bir hastaya eriyebilir stentler taktık. Stent teknolojisinde devrim niteliğinde olan eriyebilir stent uygulaması, Konya'da ilk defa hastanemizde gerçekleştirildi. Hastanın kalp damarı başarılı şekilde açılarak, eriyebilir stentler yerleştirildi. 15 dakika süren operasyonu, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Göktekin ve hastanemizin Kardiyoloji Uzmanı  Yrd. Doç. Dr. Şeref Ulucan ile gerçekleştirdik" diye konuştu. 

- "Baypas ameliyatına engel değil"

Ülgen, metal stentlerin daralma ve pıhtılaşma riski doğurduğu için, gerektiğinde tekrar ameliyat yapılamadığını anlattı.

Yeni stentlerin, damardan tamamen kaybolduğu için daralma ve pıhtılaşma riskini ortadan kaldırdığını vurgulayan Ülgen, şunları kaydetti:

"Yağ asidinden yapılan bu stent, doğal yapıda olduğu için kan akımıyla eriyip tamamen ortadan kayboluyor. Stentler normal yapıyı bozmuyor ve damarın fonksiyonlarını da olumsuz etkilemiyor. Damara yerleştirdiğimiz stent, 6 ay sonra erimeye başlıyor. Yaklaşık iki yıl içinde de tamamen eriyor. O bölgeye eğer ilerleyen dönemde gerekirse baypas ameliyatı yapılabiliyor. Çağın son teknolojisi olan bu stentlerin şimdilik en büyük engeli, maliyetinin yüksek olmasıdır. Ancak önümüzdeki yıllarda kullanıldıkça fiyatı düşecek ve kullanımı artacaktır."

Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Şeref Ulucan da kendilerine göğüs ağrısı şikayetiyle gelen 59 yaşındaki Hilmi Akdeniz'e, ilk önce 11 yıldır tamamen tıkalı olan damarına açma işlemi yaptıklarını belirtti.

Bu işlemin ardından damara eriyebilen stentleri uyguladıklarını aktaran Ulucan, "Eriyebilen stent, bizlerin elini kuvvetlendirmiş oldu. Bu stentler, doktorlar ve hastalar açısından güzel bir keşif. Hastamız artık merdivenleri koşarak çıkabiliyor" dedi.
Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2014, 12:11
YORUM EKLE