Tiroid hastalıkları ve belirtileri nedir?

Op. Dr. Kadir Şeker, Tiroid hastalıkları belirtileri ile ilgili bilgiler verdi. Peki, Tiroidi hastalıkları belirtileri nelerdir?

Sağlık 29.09.2021, 19:40 29.09.2021, 19:58
Tiroid hastalıkları ve belirtileri nedir?

'Tiroid hastalıkları belirtilerinin neler' olduğu hakkında merak edilen soruları yanıtlayan Op. Dr. Kadir Şeker, Tiroid hastalıklarının belirtileri hastalığın çeşidine göre değiştiğini söyledi. Peki; Tiroidi hastalıkları belirtileri nelerdir, Tiroidi hastalıklarıtedavi ediliyor mu?

Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Şeker, Boyunda bulunan ve tiroid hormonu üreten tiroid bezinin çeşitli nedenlere bağlı olarak az veya çok çalışmasının farklı sağlık sorunlarını ortaya çıkarabileceğini belirterek şunları ifade etti:

Tiroid hastalıklarının belirtileri nedir?

"Tiroid bezi, boynumuzun ön tarafında bulunan vücudumuzun metabolizma hızını belirleyen ve dengeleyen bir endokrin organdır ve karbonhidrat, protein, yağ ve şeker metabolizmasını etkiler. Diğer hormonlarla etkileşerek büyüme ve gelişmeyi sağlayarak vücuttaki tüm organ ve hücrelerin düzenli ve dengeli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.
Tiroid hastalıklarının belirtileri hastalığın çeşidine göre değişmektedir. Tiroidin az çalışması ya da çok çalışmasına göre hastalarda genellikle boyunda şişlik, çarpıntı, sinirlilik, asabiyet, saç kırılması, unutkanlık, kilo artışı yada zayıflama şeklinde farklı farklı semptomlar göstermektedir."

Ömür boyu ilaç kullanımını gerektiren tiroid hastalıkları vardır

Bazen tiroid hastalığının ilk bulgusu tiroid bezinin büyümesi halk arasında ise guatr olarak bilindiğini, Hastalık kadınlarda, erkeklere göre daha sık ve yaşla birlikte her iki cinsiyette görülme sıklığı artığına dikkat çeken Kadir şeker şu hususlara dikkat çekti:

"Bu hastalarımıza yaptığımız ön muayene sonrası ultrason, kan tahlili gibi gerekli tetkitler yapıldıktan sonra guatırın zehirlimi, zehirsiz mi olduğu ortaya konulur tedavi yöntemi planlanır eğer zehirli guatrı var ise zehiri önce ilaçlarla normale dönüştürülür, sonraki aşamada cerrahi planlanır. Tiroid ameliyatlarına, “tiroidektomi” adı verilir ve operasyonda her iki bezin alınması gibi bir uygulama yapılır. Bunun dışında ömür boyu ilaç kullanımını gerektiren tiroid hastalıkları vardır. Bunun için mutlaka yukarıda saydığımız belirtilerden bir yada bir kaçını yaşayanlar mutlaka bir uzman doktora görünmeli ve tedavilerine erkenden başlamalıdır." 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)