Alexa

Türkiye'de AİDS vakaları artıyor  

Prof. Dr. Nurettin Erben, 1 Aralık Dünya AİDS Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, AİDS vakalarının Türkiye’de artış gösterdiğine dikkat çekti.  

Türkiye'de AİDS vakaları artıyor  
Prof. Dr. Nurettin Erben, 1 Aralık Dünya AİDS Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, AİDS vakalarının hem Türkiye’de hem de Eskişehir’de artış gösterdiğine dikkat çekti.  

1 Aralık tarihinin Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Dünya AİDS Günü” olarak ilan edildiğini söyledi.  ESOGÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Biriminden Prof. Dr. Nurettin Erben, Tabip Odası'nda yaptığı açıklamada, "bugünün amacının AİDS hastalığı ve korunma yöntemleri açısından toplumu bilgilendirmek olduğunu söyledi. Hastalıkla ilgili önemli bilgiler paylaşan Erben, “Yeni AİDS vakası gelişim sıklığı dünya genelinde azalmakta iken bizim ülkemiz yıllık vaka sayısının yüzde 20’den fazla arttığı grupta yer almaktadır. Ülkemizde resmi rakamlara göre 8 binin üzerinde HIV pozitif vaka bulunmaktadır. Maalesef bizim şehrimizde de özellikle son 5 yıl içinde yeni vaka artışı olmuştur. Bunun nedeni hastalığı ve korunma yöntemleri bilmeme veya önemsememekten kaynaklanıyor” diye konuştu.

Hastalığın bulaşma ve tedavi yolları hakkında da bilgi veren Erben açıklamasını şöyle sürdürdü:

“AİDS hastalığının nedeni HIV virüsüdür. Hastalık virüsü aldıktan 2- 4 hafta sonra ateş, lenf bezlerinde büyüme, boğaz ağrısı, deri döküntüleri kas veya eklem ağrısı, ishal, baş ağrısı, bulantı ve kusma şeklindedir. Hastaların yaklaşık yarısında hiçbir bulgu olmayabilir. HIV virüsü bağışıklık sistemi zayıflatmaya başlar. Bu evre genelde 8 ile 10 yıl kadar sürer ve sonrasında AİDS dediğimiz evre başlar. Bu evrede normalde zararsız olan birçok mikroorganizma ile veya hafif hastalık tablolarına neden olan etkenlerle ölümcül enfeksiyonlar gelişir. AİDS, cinsel ilişki yoluyla, ortak enjektör kullanımıyla, kan yoluyla ve anneden bebeğine bulaşabilir.”


 

Kaynak: İHA

YORUM EKLE