Uyarı: Bu malzemelerle Aşure Yapmayın!

Kültür ve gelenek haline gelmiş aşure günü yaklaşırken uyarılarda gelmeye başladı. Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, aşure ayının yaklaşması nedeniyle tüketicileri uyardı. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya sağlıklı aşure nasıl olur tarifini verdi.

Sağlık 02.09.2019, 15:03 02.09.2019, 15:49
Uyarı: Bu malzemelerle Aşure Yapmayın!

Aşure ayı yaklaşırken uzmanlardan uyarılar gelmeye başladı. Aşure ayı gelmeden kuruyemiş, kuru meyve ve bakliyat satışları artmaya başladı. Bu arada tüketicilerde tazelik ya da organik algısı nedeniyle açıkta satılan ürünlere yöneliyor. 

Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, aşure ayının yaklaşması nedeniyle tüketicileri aşure hazırlarken kullanacakları kuruyemişler, kuru meyveler ve bakliyatları seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyararak, “Açıkta satılan kuruyemiş ve bakliyatlarla hazırlayacağınız aşure ile sağlığınızı ve ağız tadınızı bozmamak için resmi kontollerden geçmiş ve hijyen kurallarına uygun paketli ürünleri tercih edin” dedi.

Açıkta satılan ürünler uygun koşullarda kurutulmamış ve muhafaza edilmemiş ise üzerinde çoğunlukla gözle görülmeyen bir küflenme oluştuğuna ve bu küf, Dünya Sağlık Örgütü’nün bir numaralı kanserojen olarak belirlediği aflatoksin zehrini ürettiğine dikkat çeken Saner, birbirinden lezzetli kuruyemiş, kuru meyve ve bakliyatların biraraya gelerek lezzetli bir tat oluşturduğu aşurenin malzemelerini seçerken bakanlık kayıtlı, nerede üretildiği belli, hijyenik koşullarda saklanmış ve el değmeden paketlenmiş, üzerinde son kullanma tarihi veya tavsiye edilen tüketim tarihi yer alan paketli ürünlerin tercih edilmesi konusunda tüketicileri uyardı.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya:

Bu ürün ne zaman hasat edildi?

Uzmanı Dr. Ayça Kaya özellikle kuruyemiş, kuru meyve ve bakliyatların besleyiciliklerinden faydalanmak adına hijyenik ve taze ürünler tüketmek gerektiğini vurgulayarak tazelik konusunda doğru bilinen yanlışlara değinerek şunları söyledi: 

Açıkta satılan hiçbir ürünün son kullanma tarihi yok. Bu ürün ne zaman hasat edildi ne zamandır piyasada dolaşıyor, piyasada dolaşırken nasıl koşullarda muhafaza edildi? 

Ürüne sizden önce kaç kişi dokundu?

Yere düştü üzerine küflendi ve geri mi konuldu?

Saklama koşulları uygun muydu? 

Böcekler ya da farklı haşereler temas etti mi?

Bunların hiçbiri ile ilgili bilgi sahibi değilseniz lütfen o ürünü satın almayın.

Dr. Ayça Kaya’dan aşure tarifi:

1 su bardağı aşurelik buğday, ½ çay bardağı kurufasulye ve nohut. 7-8 tane k güneşte kurutulmuş kayısı. 6-7 tane sarı kuru kayısı. 4 tane kuru incir, ½ çay bardağı kuru üzüm, 1,5 çay bardağı çam balı. 6-7 tane karanfil.1 su bardağı süt. 1 tane kırmızı elma. Üzerini süslemek için; ½ çay bardağı kırmızınar. Ceviz, fındık, badem, hindistan cevizi, tarçın, 1 yemek kaşığı kuş üzümü.

Aşure Yapılışı şöyle:

Bütün malzemeler ayrı ayrı az suyla haşlanır, haşlama suları dökülmeden malzemeler yumuşayınca birbirine karıştırılır ve biraz daha pişirilir, piştikten sonra süt, bal ve elma eklenir, 1 taşım daha pişirilir. Kaselere koyduktan sonra üzerine nar, ceviz, fındık, badem, hindistan cevizi ve tarçınla süsleyerek servis edilir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)