Uyku Apnesi Nedir?

Uzmanlar, solunumun uyku esnasında ani bir şekilde durmasını Uyku apnesi olarak ifade etmektedir. Uyku apnesinin yaygınlığı ve potansiyel sağlık etkisi nedeniyle, insanlar uyku apnesinin ne olduğunun farkında olması ve tiplerini, semptomlarını, nedenlerini ve tedavilerini bilmek istiyor.

Sağlık 26.01.2021, 00:04
Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi, uyku sırasında anormal solunumla kendini gösteren bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Uyku apnesi olan insanlar bazen bunun farkında bile olmamaktadır. Peki, uyku apnesi nedir? Uyku apnesi horlamaya neden olur mu? Uyku aphesi türleri nedir? Uyku apnesi yaygın bir hastalık mıdır? Uyku apnesinin belirtileri ve sebepleri nelerdir? Uyku apnesinin tedavisi nedir? insanlar bu ve benzeri sorulara cevap aramaktadır. Okuyucularımız için Uyku apnesi nedir ne değildir bir araştırma yaptık. Bu araştırmalar uzmanların ortaya koyduğu araştırmalar, fikirler ve yorumlara dayanmaktadır. Söz konusu bu araştırmalara dayanarak bir tedavi şekline gidilmemeli mutlaka ilgili alanda bir uzmana baş vurulmalıdır.

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi, solunumun uyku esnasında ani bir şekilde durmasıdır. Uyku apnesi ciddi bir uyku bozukluğu olmakla birlikte ülkemizde de yaygın olarak görülmektedir. rahatsızlığın ülkemizdeki sıklık oranı%5 ila 10 arasındadır.

Uyku Apnesi Türleri Nelerdir?

En sık görülen uyku apnesi türüdür

Merkezi sinir sistemini içeren çok daha az yaygın bir uyku apnesi türüdür.

Obstrüktif uyku apnesi ve merkezi uyku apnesinin nadir bir kombinasyonudur.

Uyku Apnesinin Belirtileri Nelerdir?

Kişinin solunumunun yorulabileceği ve hatta her seferinde bir dakikaya kadar durabileceği nefes darlığıdır. Bunların sebebi ise şudur:

 • Gündüzleri aşırı uykulu olma
 • Sabah baş ağrıları
 • Sinirlilik
 • Sınırlı dikkat süresi veya net düşünme zorluğu
 • Sabahları olan ağız kuruluğu ve boğaz ağrısı

Genelde uyku apnesi olan bir kişi geceleri nefes alma problemlerinin farkında olmaz. Gündüz aşırı uykululuk, uyku apnesi olan tek başına yaşayan kişiler tarafından fark edilmesi en olası semptomdur.

Uyku Apnesinin Sebepleri Nelerdir?

Tıkayıcı uyku apnesi, uyku sırasında bir kişinin hava yolu tıkandığında ortaya çıkar. Tıkanma ve OUA riskini artıran birden çok faktör bulunmuştur:

 • Aşırı kilo
 • Dar hava yollarına sahip olmak
 • Uyku hapı ya da sakinleştirici ilaç kullanımı
 • Alkol ve sigara kullanımı
 • Çeşitli nedenlerle burnun tıkalı olması
 • Kalıtsal olarak uyku apnesine yatkınlık

Uyku Apnesinin Sağlık Riskleri Nelerdir?

Uyku apnesinin sağlık sonuçları, Uyku apnesinin neden olduğu kronik uyku yoksunluğu, gündüz uykululuk, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, unutkanlık ve günlük aktivitelerinizde kaza ve hata riskinde artışa neden olabilmektedir.

Uyku apnesinin de zihinsel bir etkisi vardır. Huysuzluk ve asabiyeti tetikleyebilir, anksiyete ve depresyona neden olabilir. Ayrıca yüksek tansiyon, kalp hastalığı, diyabet, atriyal fibrilasyon ve felç gibi diğer ciddi sağlık sorunları riskinizi de artırır.

Uyku Apnesi Tedavileri Nelerdir?

Uyku apnesi olan kişi, mutlaka bir doktora gitmelidir.

Kilo vermek , sakinleştirici kullanımını azaltmak ve yanınızda uyumak gibi yaşam tarzı değişiklikleri bazı OSA vakalarını çözebilir. Diğer bir yaygın tedavi, sürekli pozitif hava yolu basıncı (CPAP) veya iki seviyeli pozitif hava yolu basıncı (BiPAP) makinesinin gece kullanımıdır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)