Üzüm Suyuyla Gelen Sağlık

Üzüm ve üzüm suyunun kan yapıcı ve antioksidan özelliklerinin yanı sıra bilinmeyen bir çok özelliği bulunuyor.

Sağlık 05.11.2012, 23:52 05.11.2012, 23:59
Üzüm Suyuyla Gelen Sağlık

 Uzmanlar  vitamin  ve  mineral   bakımından oldukça zengin olan üzüm suyunun kanser ve kalp  hastalıklarına  karşı koruyucu  etkisi olduğunu belirtiyor.

Erciyes  Üniversitesi   Sağlık   Bilimleri  Fakültesi Beslenme  ve Diyetetik Bölüm Başkanı  Prof . Dr. Neriman İnanç, A, B ve C  vitaminleripotasyum ve demir açısından oldukça zengin olan üzüm suyunun, vücudun  hastalıklara  karşı direncini arttırdığını söyledi. Bilinen özelliklerinin yanı sıra içeriğindeki antioksidan birleşikler sayesinde kanser hücrelerinin oluşumuna engel olduğunu ifade eden  Prof . Dr. İnanç, üzüm suyunun kan sulandırıcı özelliği ile de kalp krizi riskini azalttığını kaydetti.

Üzüm suyunun içeriğindeki antioksidanlar cildin yaşlanmasını geciktirdiğini belirten İnanç, şunları dile getirdi: “Halk arasında bitkisel  süt  olarak da bilinen üzüm suyunun faydaları saymakla bitmiyor. Kanda oksijen taşıyan hemoglobin hücrelerinin oluşumunda gerekli olan demir ve potasyum  açısından zengin olan üzüm suyu, toksit maddelerin atılmasına yardımcı olur. 


Ayrıca bu özellikleri vücudu enfeksiyonlara karşı korur ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.”

Ayrıca üzüm suyunun içinde bulunan doğal şekerlerin çabuk çözünmesi nedeniyle iyi bir enerji kaynağı olduğunu dile getiren İnanç, şöyle devam etti: “İçeriğindeki maddeler sayesinde kanı sulandırıyor, kalp  hastalıklarından , yüksek tansiyona, varisten, emboliye kadar birçok  hastalığa karşı korunma sağlıyor. 

Özellikle kan pıhtılaşması ve damar  hastalıkları  konusunda problem yaşayan  hastalara  günde en az bir bardak üzüm suyu içmesini öneriyoruz.”

Yorumlar (0)