Van Sağlık Müdürü Dr.Gündüz: Kanser Önlenebilir Bir Hastalıktır

Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Semra Gümüş Gündüz, “Halk Sağlığı Haftasını” kutluyor. ÜCRETSİZ Kanser taramalarını yaptırması için tüm halkımızı Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'de KETEM' e davet ediyorum.

Sağlık 07.09.2017, 15:23 07.09.2017, 15:40
Van Sağlık Müdürü Dr.Gündüz: Kanser Önlenebilir Bir Hastalıktır

VAN HABER- Her yıl 3-9 Eylül tarihlerinde ‘Halk Sağlığı Haftası’ olarak kutladıklarını hatırlatan Dr. Semra Gümüş Gündüz, “Sağlık, sadece hastalık ve sakatlığın olmaması değil, bedensel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik hali olarak tanımlanmaktadır. Halk sağlığı ise, çevre sağlığı koşullarını düzelterek, bireylere sağlık bilgisi vererek, bulaşıcı hastalıkları önleyerek, hastalıkların erken tanı ve koruyucu tedavisini sağlayarak, toplumsal çalışmaları her bireyin sağlığını sürdürecek bir yaşam düzeyini sağlayacak biçimde geliştirerek hastalıklardan korunmayı, yaşamın uzatılmasını, beden ve ruh sağlığı ile çalışma gücünün artırılmasını sağlayan çalışmaların tümünü içermektedir. Koruyucu hekimlik çalışmalarını yaygınlaştırmak, eğitimler düzenleyip toplum bilincini artırarak hastalıkları meydana gelmeden önlemek ve hayat standardını yükseltmek halk sağlığı çalışmalarının temel amaçlarındandır” dedi.

Halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmalarla ilgili farkındalık sağlamak amacıyla Türkiye’de her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında Halk Sağlığı Haftası olarak kutlandığının altını çizen Dr. Gündüz, “İlimizde de Van Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Aile Hekimleriyle birlikte yapılan çalışmalarla hem hastalıkları oluşmadan önce önlemek hem de yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla halk sağlığına yönelik koruyucu sağlık hizmetleri sürdürülmektedir.  Yaşamın ilk anlarından itibaren her vatandaş aile hekiminden hizmet almaya başlamakta, Aile hekimleri bebeklik ve çocukluk çağında aşılama faaliyetleri ile başlayan koruyucu sağlık hizmetlerini bir ömür boyu sürdürmektedir. Bununla birlikte anne-çocuk sağlığı hizmetleri, sağlıklı su kullanımı, tütün ve diğer bağımlılık yapıcı maddelerle mücadele, obeziteyle mücadele, kanser taramaları gibi bir
çok sağlık hizmeti işbirliğiyle verilmektedir” diye konuştu.


Bu kapsamda tüm halkımızın 3-9 Eylül “Halk Sağlığı Haftasını” kutluyor. ÜCRETSİZ Kanser taramalarını yaptırması için tüm halkımızı Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi birinci katında hizmet veren KETEM' e davet ediyorum. Unutmayalım “ KANSER ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIKTIR ”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)