banner434

Vücudun Su İhtiyacını Gideren Besinler Nedir?

Yaz aylarında hava sıcaklarındaki artış nedeniyle susama duygusu artıyor. Yaz aylarında Terleme ve sıvı kaybı Vücuttaki kaybedilen sıvının yerine konulması ve düzenli su tüketimi büyük önem taşıyor."

Sağlık 24.07.2018, 00:27 24.07.2018, 00:58
Vücudun Su İhtiyacını Gideren Besinler Nedir?

SAĞLIK HABERİ -"Su içmeden geçirilen birkaç saat sonrasında elektrolit dengesi bozulabiliyor, halsizlik ve bitkinlik gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Yalnızca sıvı alımı ve su tüketimi değil bazı besinlerin sofralarda düzenli olarak bulunması da vücudun su ihtiyacını önemli ölçüde karşılıyor"

Yaz aylarında hangi besin maddelerini tüketmeliyiz? Susuzluğu gideren besinler nedir?

Diyetisyen Berna Ertuğ, İnsan vücudundaki su oranlarının korunmasının yaşamsal önem taşıdığını ifade etti. Yaz aylarında salatalık, kavun, domates, çilek, yoğurt, karpuz, biber, kabak, marul ve limon’un vücudun su ihtiyacını gideren besin maddeleri olduğunu belirtti.

"Ölümle Sonuçlanabilir"

Vücutta yüzde 2’lik bir su azalması olduğunda bile asit dengesinde değişimler meydana geldiğini, yüzde 7’lik bir değişim, insan vücudunda yorgunluk ve halsizliğe hatta halüsinasyon görmeye yol açabildiğini belirten Berna Ertuğ, Yüzde 10’luk bir değişim ise böbrek fonksiyonlarını sonlandırıp ölümle sonuçlandırabileceğini belirtti. Vücut bazı zamanlarda daha fazla sıvıya ihtiyaç duyacağını ifade eden Ertuğ, "Sıcak havalar, hareket, fazla proteinli ve tuzlu besinlerin tüketimi, terleme, idrara çıkma gibi aktiviteler vücudun su ihtiyacının artmasına neden olur. Ayrıca vücut ısısını artıran ateşli hastalıklarda, solunum yolu ve ishal gibi sorunlarda, bağırsak yoluyla su kaybedilir. Gün boyunca kaybedilen toplam su miktarı 2,5 litreye ulaşırken, pek çok kişi bunun bilincinde ve farkında olmadan vücudunu susuz bırakmaktadır. Hücrelerin yaşamsal faaliyetlerini yerine getirmesi ve bu sayede vücudun fonksiyonlarını tamamlayabilmesi için vücudun su dengesinin korunması gereklidir” dedi.

Ertuğ: “Çay ve kahve suyun yerini tutmaz”

Vücudun yeterli miktarda sıvı alabilmesi için günde en az 2-2.5 litre su tüketimi gerektiğinibelirten Berna Ertuğ, “Vücut direncini kaybetmeden, susuzluk duygusu hissedilmeden su tüketilmelidir. Özellikle yaz aylarında asitli içeceklerin fazla miktarda tüketilmesi, içilen çay ve kahvenin de miktarının fazla olması, sık idrara çıkmaya ve sıvı kaybına yol açabilir. Bu nedenle suyun yanında daha çok taze sıkıymış meyve suları, ev yapımı limonata, ayran ve maden suyu gibi sağlıklı içecekler tercih edilmelidir. Yaz aylarında egzersiz yapılırken de su tüketimine dikkat edilmelidir. Egzersize başlamadan 15 dakika önce 1-1.5 bardak, egzersiz sırasında ise 10-15 dakika aralarla yarım bardak su içilmelidir. Ayrıca sıcak havalarda beslenme programına vücudun su ihtiyacını karşılayan besinler dahil edilebilir.” dedi.

Susuzluğu gideren besin maddeleri Nedir?

Yaz aylarında susuzluğun giderilmesi için 10 besin maddesini açıklayan Berna Ertuğ şu şekilde sıraladı:

Salatalık: içeriğinde yüzde 95 oranında su bulunur. Oldukça yararlı bir sebzedir. Ayrıca A ve C vitaminleri bakımından da zengindir.

Kavun: yüzde 90 oranındaki su içerir. iyi bir potasyum ve C vitamini kaynağı olma özelliğiyle kan basıncını düzenler, kabızlığı giderir ve tok tutar.

Domates: likopen sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Dolaşımın yavaşlamasına engel olur. İçeriğindeki yüzde 95'e yakın su ile de hücreleri su kaybından kurtarır. Ayrıca domatesteki likopen miktarı, pişirildiğinde ve parçalandığında daha fazla artar. vücut sağlığı için oldukça yararlıdır.

Çilek: C vitamini bakımından çok zengindir. Çilek, yüzde 90'dan fazla su miktarına sahiptir. Kalp ve damar hastalıklarını önlemektedir. Enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Lifli yapısı sayesinde uzun süre tok tutar.

Yoğurt: yüzde 80 oranında su bulundurur.Ayrıca içerdiği yararlı bakterilerle bir bağırsak düzenleyicidir. Serinletici bir özelliği vardır. Kemikler, dişler, kaslar ve sinir iletimleri için çok yararlıdır.

Karpuz: su içeriği yüzde 92 oranındadır. Ayrıca Beta-karoten, likopen ve C vitamini bakımından da oldukça zengin bir meyvedir. İçeriğindeki B vitaminleri ile gün içinde enerjiyi korumaya yardımcı olur. Kan dolaşımını hızlandırır. Zararlı maddeleri damarlarınızdan uzak tutar. Kolesterol seviyesinin yükselmesini engeller. Serinlik veren karpuzun, yüksek miktarda şeker içerdiği unutulmamalıdır.

Biber:Bol miktarda A ve C vitamini içermektedir. Su miktarı, yüzde 90'dan fazladır. İçeriğindeki vitaminlerle, hücrelerin sağlıklı çalışmasını sağlar.

Kabak: Zengin bir su içeriği ile öne çıkar. Yapısında yüzde 90'dan fazla oranda su bulundururur.

Marul: Ortalama olarak yüzde 95 oranında su bulunur. Yazın marul tüketmek, vücudun su kaybını önemli ölçüde engeller. C vitamini açısından da çok zengin olan marulun açık yeşil renkte olanı daha fazla su içerir.

Limon, İçeriğinde yüzde 90’dan fazla su bulundurur.limon, yaz aylarında şekersiz limonata şeklinde tüketilebilir.”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)