Yaşla Birlikte Artan Hastalık: “Alzheımer”

Uzm. Dr. Esin Baltacı, yaşla birlikte artan hastalıkların başında Alzheimer hastalığının geldiğini, erken tanınması ve erken tedavi olanaklarına erişimin artması gerektiğini söyledi.

Sağlık 21.09.2021, 10:56 21.09.2021, 11:33
Yaşla Birlikte Artan Hastalık: “Alzheımer”

Nöroloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Esin Baltacı, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nden dolayı bilgilendirmelerde bulundu.

Yaşla birlikte artan hastalıkların başında Alzheimer hastalığının geldiğini, erken tanınması ve erken tedavi olanaklarına erişimin artması gerektiğini söyleyen Baltacı, günümüzde toplumdaki yaş ortalamasının artması sonucunda nüfus artışına paralel olarak nörolojik hastalıkların da giderek yaygınlaştığını belirtti.

Liv Hospital Samsun Hastanesi’nden Nöroloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Esin Baltacı, yaşla birlikte artan hastalıkların başında Alzheimer hastalığının geldiğini, erken tanınması ve erken tedavi olanaklarına erişimin artması gerektiğinin altını çizdi.

Uzm. Dr. Esin Baltacı, “Günümüzde toplumdaki yaş ortalamasının artması sonucunda nüfus artışına paralel olarak nörolojik hastalıklar da giderek yaygınlaşıyor. Toplum sağlığını tehdit eden yaygın hastalıklar için önlemlerin oluşması ve kişileri halkı bu hastalıklara karşı bilgilendirmek önemlidir. Yaşla birlikte artan hastalıkların başında Alzheimer hastalığı gelmektedir. Erken tanınması ve terken tedavi olanaklarına erken erişimin artması gerekmektedir” dedi.

Yetersiz fiziksel aktivite hastalığı tetikleyebilir

Alzheimer beyin hücrelerinde azalma, hücreler arası bağlantıların bozulması ve bazı zararlı metabolik atıkların birikmesi ile oluştuğunu belirten Uzm. Dr. Baltacı, “Alzheimer’da en erken belirti hafıza ile ilgili olan unutkanlık, kişilik ve davranış değişiklikleri, öğrenme ve plan yapmada zorluk, yön bulmada güçlük, şüphecilik, uyku, yeme ve tuvalet alışkanlıklarında değişim, geç evrede yürüme güçlüğü, yutma güçlüğü ve kilo kaybıdır. Yaş ve genetik yatkınlık en büyük risk faktörleridir. Hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, sigara, alkol, şeker, yetersiz fiziksel aktivite hastalığın oluşumunu 3 kat artırır. Risk faktörlerinin tedavi edilmesi, sebze ve meyve, balık tüketimini arttırma, yağlı yiyeceklerden kaçınmak, yeni şeyler öğrenmeyi artırmak gerekir” diye konuştu.

Psikolojik destek önemli

Hasta yakınlarının bilinçlendirmesinin ve erken görüntüleme yöntemlerinin hastalıkla mücadelede önemli olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Baltacı, “Çoğu durumda hastalar kadar yakınları da hastalıkların getirdikleri zorluklarla yıpranır, bu nedenle onlara psikolojik destek gerekir. Halen ülkemizde Alzheimer hastaları ve yakınlarının hayat kaliteleriniyaşam stillerini artırmaya yardımcı olacakacak donanımlı daha fazla merkeze ihtiyaç vardır” ifadelerini kullandı

Kaynak: GARABEY
Yorumlar (0)