Yemek Sonrası Çaya Dikkat!

Demir eksikliği dünyada çok sık rastlanan bir beslenme sorun olduğunu belirten Doçent Doktor Özlem Bozkaya, yemek ardından içilen çayın zararlarına dikkat çekti.

Sağlık 11.11.2021, 22:43
Yemek Sonrası Çaya Dikkat!

Doçent Doktor Özlem Bozkaya, Yemek sonrasında veya yemekle birlikte çay tüketenleri uyararak çayın, demir, çinko gibi minerallerin emilimini azalttığını söyledi.

sosyal medya hesabından uyarılarda bulununan, yemekten sonra tüketilen çayın tehlikesine dikkat çeken Özlem Bozkaya, "Demir eksikliği dünyada çok sık rastlanan bir beslenme sorunudur. Süt çocukları ve büyüme çağındaki çocuklar, gebeler ve vejetaryen diyetle beslenenlerde daha sık eksiklik görülmektedir. Kadınlarda demir depoları daha az olduğu için hemen hemen her üç kadından birinde demir eksikliğine bağlı kansızlık şikâyeti görülmektedir. Kadınlarda aşırı âdet görmeye bağlı aşırı kanama nedeniyle de demir eksikliği yaşanabilmektedir. Özellikle yiyeceklerin demir içeriğinin az olması ve demirin bağırsaklardan emilmesinin çok güç olması sebebi ile demir eksikliğine sık rastlanmaktadır." dedi,

Doç.Dr.V.Özlem Bozkaya, "Yemek sofrasındayken,çay bardağını hazır edenler, yemekle beraber çay, kahve tüketimi demir, çinko gibi minerallerin emilimini azaltıyor. Çayı, kahveyi yemekle değil; yemeklerden en az 1-2 saat sonra, genelde öğünler arasında tüketelim" dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)