Yulaf Ne Kadar Faydalıdır? Yulaf Hangi Vitaminleri İçerir?

TIB Yulafın sağlığa faydalarıyla ilgili çok önemli bilgiler vermektedir. Demir, manganez, çinko ve E vitamini, tiamin, niasin, riboflavin, folat ve diğer B grubu vitaminlerinin kaynağı olan YULAF nedir, hangi yönleriyle sağlığa faydalıdır?

Sağlık 11.10.2020, 00:37 11.10.2020, 12:45
Yulaf Ne Kadar Faydalıdır? Yulaf Hangi Vitaminleri İçerir?

Yulaf, diğer tahıllara göre daha fazla ön plana çıkıyor. yüksek oranda çözünür posa içeren Yulaf, demir, manganez, çinko ve E vitamini, tiamin, niasin, riboflavin, folat ve diğer B grubu vitaminlerinin de kaynağı olarak ifade ediliyor. Yulaf ve yulaf ezmesi lif, protein ve tonlarca vitamin ve mineralle doludur. Yulaf, temel bir üründür. İnsanlar tarafından, Yulafın sağlığa faydaları nelerdir? Cilde de faydaları var mı? Yulaf yararlı mıdır? Yulaftaki besinler nelerdir? Yulafın başka kullanım alanları? Yulaf nasıl pişirilir? Ve yulafın yan etkileri olup olmadığı merak ediliyor ve araştırılıyor.

Yulaftaki çözünür lif, karaciğere kötü LDL kolesterolü kan dolaşımından çekmesi için sinyal göndererek LDL kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceği, daha iyi LDL kolesterol seviyesi ve kalp hastalığı riskini azaltabileceği belirtilirken, yulafta bulunan avenantramid (AVE) olarak bilinen bir tür bileşiğin kalbi korumada önemli bir rol oynayabileceğini ortaya koyuluyor. Yulafta bulunan diyet lifi (beta-glukan bunun en önemlisidir) ve mineraller, kalp hastalığı, diyabet, obezite ve hatta kanser gibi çok sayıda tehlikeli durumun önlenmesine yardımcı oluyor. Çok önemli bir husus da cilt ve saç sağlığı açısından çok büyük öneminden bahsediliyor. İster İstemez sağlıklı bir yaşam için yulaf önemli hale geliyor.

Kan Şekeri Kontrolü

Yüksek lifli yiyecekler, bağırsakta yiyeceklerin sindirimini yavaşlatmaya yardımcı olabilmektedir. Yulaf, kan şekerinin çok hızlı yükselmesini engellemeye yardımcı olabilir. Yulafta bol miktarda bulunan diyet lifi olan beta-glukan, kan şekeri kontrolünü iyileştirmeye de yardımcıdır. Son araştırmalar, yulaf alımının tip 2 diyabetli hastalarda glikoz kontrolü üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir.

YULAF TOK TUTAR

Yulaftaki lif, daha uzun süre tok kalınmasını ve önemli bir kilo kontrol aracı olan tokluğu artırmaya yardımcı olur. Sadece yarım fincan yulafta en az 4 gram lif bulunmaktadır. Yulaftaki çözünür lif yalnızca LDL kolesterolü düşürmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kilo kaybı LDL kolesterolü de düşürebilir ve bu da bunu kazanan bir kombinasyon haline getirir.

Yulaf ile Sindirim sağlığı

Lif, bağırsak hareketlerini düzenlemek için önemlidir. Yulaf kabızlığı gidermeye yardımcı olabilir. Yarım fincan çiğ yulaf, iyi bir lif kaynağı olarak kabul edilir ve işlerin hareket etmesine yardımcı olabilir.

YULAF NEDİR

Yulaf, yapısında vücut için gerekli olan vitamin, mineral, lif ve antioksidanları barındırmaktadır. Yulaf, sağlık için çok faydalı olan beta-glukan adı verilen benzersiz bir çözünür lif iiçerirken çok iyi bir lif ve karbonhidrat kaynağı olmasının yanında, protein ve yağ bakımından da diğer tahıllara göre daha zengindir. Taneleri büyük ve sağlam olduğundan pişmesi zordur. Bu yüzden de genellikle ezilmiş, kesilmiş ve öğütülmüş olarak tercih edilen Yulafı pişirmek ve hazırlamak daha kısa sürer. 

YULAFIN İÇERDİĞİ VİTAMİNLER

Bir porsiyon yulaf yaklaşık 30 gramdır; 117 kalori içerir. Ağırlık olarak % 66 karbonhidrat, % 17 protein, % 7 yağ ve % 11 lif bulunur. 100 gram ham yulaf alındığında günlük;

Manganez alımının % 246’sı
Fosfor alımının % 52’si
Magnezyum alımının % 44’ü
Bakır alımının % 31’i
Demir alımının % 26’sı
Çinko alımının % 26’sı
B1 Vitamini (tiamin) alımının % 51’i
Folat alımının % 14’ü
B5 Vitamini (pantotenik asit) alımının % 13’ünü
Ayrıca kalsiyum, potasyum, B6 vitamini (pridoksin) ve B3 vitamini (niasin) içermektedir.

YULAF KAS VE KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR

Sahip olduğu vitamin ve mineraller sayesinde yulaf çocukların kemik ve kas gelişimlerini hızlandırır. Diyet yaparken de kas ve kemik incelmesi, kaybı gibi sorunları önleyen Yulaf, ilerleyen yaştan kaynaklı kas kayıplarıda düzenli olarak yulaf tüketimi ile önlenebilir.

Yulaf bağışıklığı güçlendirir

Yulaf, ezmesindeki beta-glukan, bağışıklık seviyesini artırabilir. Vücuttaki bağışıklık hücrelerinin çoğu, beta-glukanı emmek için tasarlanmış özel reseptörlere sahiptir. Yulaf, Beyaz kan hücrelerinin aktivitesini arttırır ve hastalığa karşı korur. Yulaf ayrıca enfeksiyonlarla mücadelede rol oynayan selenyum ve çinko açısından da zengin olduğu bilinmektedir.

Yulaf Cilde de Faydaları Var mıdır?

Yulaf sivilceyi önlemeye ve cildi iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. Hatta doğal bir cilt temizleyici görevlisi gibidirler. Yulaf lapası, yüz için harika faydalara sahiptir, Hatta yulaf ezilerek elde edilen macun yüz maskesi ile faydalı olabilir. Yulaf ezmesi tozu veya yulaf unu da ciltte harikalar yaratabilir. Yulafı bir toz haline getirebilir ve ardından bir macun oluşturmak için sıcak suyla karıştırabilir ve cilde uygulanarak 15 dakika bekledikten sonra normal suyla durulanır.

YULAFI NASIL MUHAFAZA ETMELİYİZ?

kullanılacak miktarlarda yulaf satın alınması tavsiye edilir. Bu tahıl diğer tahıllardan daha yüksek yağ içeriğine sahiptir ve bu nedenle daha çabuk küflenir.  Yulaf ezmesi satın alırken, ürünün tuz, şeker veya diğer katkı maddeleri içermediğinden emin emin olunmalıdır. Üzerinde ayrıntılar okunmalıdır.  Diğer tüm tahıllar gibi yulaf ezmesi de nem ve haşarat girişini önlemek için hava geçirmez bir kapta tutulmalıdır. Üç aya kadar serin ve karanlık bir dolapta veya altı aya kadar buzdolabında saklanmalıdır. Yulaf kepeği yüksek yağ içeriğine sahiptir. Yulaf, acılaşmayı önleyen doğal bir antioksidan içerdiğinden buğday ununa kıyasla biraz daha uzun raf ömrüne sahiptir. Yulaf ezmenizi paketin üzerinde yazılı olan son kullanma tarihi içerisinde tüketin.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu