Alexa

Zayıflamak İçin Bu Fırsatı Değerlendirin

Diyetisyen Mustafa Tilekli: "Soğuk havaların metabolizma hızlandırıcı özelliği sayesinde kilo vermek için bir fırsat olarak değerlendirilebilir” dedi.

Zayıflamak İçin Bu Fırsatı Değerlendirin
Samsun- Diyetisyen Mustafa Tilekli, soğuk havaların metabolizmayı hızlandırıcı özelliği sayesinde kilo vermek için bir fırsat olduğunu söyledi.

SOĞUK ALGINLIĞININ EN BÜYÜK SEBEBİ

Fazla kiloları olanlarda bu kilo algısı kalın kıyafetlerle birlikte değiştiğini belirten Diyetisyeni Mustafa Tilekli, "Kış mevsimi boyunca kendimizi olduğumuzdan daha hafif hissediyoruz. Bu duruma bir de hareket veya egzersiz kısıtlaması da eklenince hem kilo vermek yavaşlıyor hem de almak daha kolay hale geliyor. İnsanın doğası gereği kış aylarında vücudun yağ depolama eğilimi artıyor. Ancak bütün bunların yanı sıra soğuk havada vücudun kan akışı hızlandığı ve özellikle yağ dokusunun bu soğuk hava karşısında vücudun ısısını dengelemek için ekstra bir enerji harcama yoluna gitmesi dolayısıyla metabolizma hızında elle tutulur bir artış gözlemlenebilmektedir. Bu mevsimde bir yandan soğuk havanın getirdiği bu avantajı değerlendirirken diğer yandan soğuk algınlığından da korunuyor olmamız gerekir. Soğuk algınlığının en büyük sebebi soğuğun kendisi değil zayıflamış bir bağışıklık sistemidir” dedi.

SOĞAN VE SARIMSAK DAHA SIK TÜKETMELİ

Tilekli, “Bunun için herkesin rahatlıkla tüketebileceği ve gayet güzel sonuçlar alabileceği birçok gıda mevcuttur. Güçlü bir bağışıklık sistemi güçlü bir bağırsak sistemiyle sağlanabilir. O yüzden bağırsak sağlığımızı düzenlememiz çok önemlidir. Bunun için ise doğal antibiyotik niteliği taşıyan soğan ve sarımsağı daha sık tüketmeliyiz. Probiyotik desteği kullanmak bağırsak sisteminin daha sağlam olmasına katkı sağlar. Zencefil zerdeçal ve kişniş baharatları vücutta biriken ve hastalık oluşturabilecek mikropların kırılmasında çok etkilidir. Özellikle soğuk algınlığı başlangıcı varsa boğazdaki enfeksiyon başlangıcı için adaçayı-papatya ve karanfil üçlüsü ile hazırlanmış bir çayın ılık olarak tüketilmesi veya gargara yapılması enfeksiyonun artma riskini düşürecektir. Soğuk havanın içerdiği oksijen miktarı da fazladır. Yağlar ise sadece oksijen varlığında yakılıp enerjiye dönüştürüldüğünden soğuk havada yapılan egzersizler sayesinde harcanan enerji ve yakılan yağ miktarı arttırılabilir” dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2016, 22:43
YORUM EKLE

banner325