Zerdeçalın faydaları Nelerdir? (Virüsler ve Zerdeçal)

Zerdeçal eski tarihlerden bu yana bir şifa olarak kullanılmaktadır. Bir çok vitamini içinde barındıran zerdeçal bağışıklık sistemini de güçlendirdiği bilinmektedir. Peki Zerdeçalın insan sağlığı açısından ne gibi faydaları vardır?

Sağlık 13.12.2020, 18:51 13.12.2020, 23:39
Zerdeçalın faydaları Nelerdir? (Virüsler ve Zerdeçal)

Zerdeçal Baharatlar arasında önemli bir yere sahip bulunuyor. Kendine özgü tadı, altın rengi ve biberli aroması ile zerdeçal yemeklere renk ve tat veriyor. Zerdeçal, Magnezyum, çinko, E Vitamini ve C Vitamini gibi pek çok vitamin ve mineral içeren zerdeçalın daha bir çok faydaları bulunuyor. Korona Virüs vakalarının artmaya başlamasıyla birlikte zerteçal'ın virüsler üzerinde ne gibi faydaları olduğu da vatandaşlar tarafından araştırılıyor.

Zerdeçal, çok çeşitli hastalıkları tedavi etmek için Ayurveda tıbbında uzun süredir kullanılmaktadır.

Zerdeçal, eski çağlardan beri şifalı bir baharat olarak biliniyor ve kullanılıyor. Yemeklere tat katmak dışında insan sağlığına sayısız faydaları olduğu bilinen Zerdeçal, Hindistan safranı olarak ta bilinmektedir. (Curcumin) besin değerleri bakımından oldukça zengin olan Zerdeçal, başta gıda endüstrisi olmak üzere pek çok alanda kullanılırken, cilt sağlığına faydaları nedeniyle de kozmetik ürünlerine de kullanılmaktadır. Zerdeçal ayrıca mide ekşimesi, mide ağrısı, Crohn hastalığı, kabızlık, safra kesesi hastalığı, kolesterol ve bağırsak sendromu gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir.

Zerdeçalda lipopolisakkarit adı verilen bileşenin bağışıklık sistemini uyardığı ve bağışıklık sisteminin verimli çalışmasını desteklediğini de belirten uzmanlar, virüsler ve patojenlerle mücadelede de bağışıklık sistemini desteklediğini ifade etmektedirler.

ZERDEÇALIN FAYDALARI NEDİR?

  • Kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur

Yapılan araştırmalarda, zerdeçalın kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu teyit edilmiştir. Zerdeçalın yemeklerde baharat olarak kullanılması bu etkiyi artırmakta ve Kötü kolesterolü düşürmek, kalp damar sağlığı açısından oldukça faydalı bulunmaktadır.

  • Enflamasyonu önler

iltihap önleyici özellikleride bulunan zerdeçalın, kronik inflamasyonun çeşitli sağlık sorunlarının başlangıcı olduğu düşünüldüğünde önemli bir özellik olarak öne çıktığı belirtilmektedir.  Bu özelliği ile zerdeçal, şifa ve yabancı maddelerle mücadelede iyi bir destekleyicidr.

  • Kilo kontrolü sağlar

Zerdeçaldaki bileşenler safra suyunun üretimini desteklediğini belirterek, yeterli miktarda safra suyu yağ yakımını hızlandırdığı belirtiliyor.

  • Diyabeti kontrol etmeye yardımcı olur

Araştırmalar, zerdeçalın insülin ve glikoz seviyelerini kontrol etmede başarılı olabileceğini gösteriyor. Öte yandan, diyabet ilaçlarının etkilerini artırabiliyor. 

  • Cildi daha sağlıklı hale getiriyor

Zerdeçalın cilde faydaları arasında yaraları iyileştirmeye yardımcı olduğu ve sivilceleri azalttığı elirtiliyor. Bu nedenle zerdeçal cilt maskesi olarak da kullanılabilmektedir. Zerdeçal alerjiniz olup olmadığını bilmeniz gerekir! Bu yüzden yüzünüze uygulamadan önce dirseğinizde test etmeyi unutmayın.

  • Kanseri önlemeye yardımcı olabilir

Zerdeçaldaki kurkumin şu ana kadar pek çok çalışmaya konu oldu. Araştırmalar, bu maddenin kanserli hücrelerin büyümesini durdurabildiğini ve özellikle radyasyon kaynaklı kanserlerde başarılı olduğunu gösterdiği belirtildi.

  • Romatizmal ağrılara iyi gelir

Eklem ve kemik ağrılarına faydalı olduğu belirtilen Zerdeçalın özellikle romatizma gibi problemler için  tüketerek ağrıyı ve iltihabı azalttığı gözlenmiştir.

  • Kalbi korur

Zerdeçalın kalp hastalıklarında ve kalp damar tıkanıklığında etkili olduğu bilinmektedir. Araştırmalar, düzenli olarak zerdeçal tüketen kişilerin, tüketmeyenlere göre daha az plak oluşumu ve tıkanma sorunu yaşadığını göstermektedir.

  • Zerdeçalın diğer faydaları

Zerdeçalın daha bir çok faydası bulunmktadır. karaciğeri önemli ölçüde destekleyen Zerdeçal, safra kesesi, problemlerine iyi geldiği gibi idrar söktürücü özelliklere sahiptir. Zerdeçal, depresyona karşı, baş ağrısını azaltmada etkilidir. saç sorunlarına, vücuttaki ödemi gidermeye yardımcı olur, vücudu iyileştirir direnç, Alzheimer ve MS riskini en aza indirir ve mide ağrısını azaltır.

ABD Ulusal Sağlık Merkezi, zerdeçalın sağlığa etkileri ve güvenliği ile ilgili yapılan araştırmalarda sağlık açısından test edilen miktarlarda ağız yoluyla alındığında veya cilde uygulandığında güvenli bir destekleyici şifalı bitki olacağıu yönünde görüş belirtilmiştir. Ancak, bu bitkinin ilaç yerine kullanılacağı anlamına gelmeyeceği belirtilmiştir.

ZERDEÇALIN OLASI YAN ETKİLERİ NEDİR?

Zerdeçal genellikle güvenli kabul edilmesine rağmen, yüksek dozda zerdeçal veya 12 aydan uzun süre zerdeçal kullanmanın mide bulantısı, baş dönmesi ve ishal gibi mide-bağırsak problemlerini tetikleyebileceği konusunda bazı endişeler bulunmaktadır. 

Zerdeçal kullanımı safra kesesi sorunlarını şiddetlendirebilir, kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir veya diyabetli kişilerde tehlikeli derecede düşük kan şekeri seviyelerine yol açabilir. İlaç kullananlar ise, zerdeçal almadan önce sağlık uzmanına danışmalıdır. Kronik bir sağlık sorununuz varsa veya ameliyat olmayı planlıyorsanız, zerdeçal takviyeleri kullanmadan önce sağlık uzmanınızla görüşmekte fayda vardır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
açık