Zeytinyağı Faydaları Nelerdir, Zeytinyağı çeşitleri nedir?

Zeytinyağının faydaları saymakla bitmiyor. Uzmanlar zeytinyağının yararlarını nasıl anlatıyor. Zeytinyağının yararları nedir? Zeytinyağının bir çok çeşidi bulunurken, yararları bütün dünyada kabul ediliyor. Peki hangi tür zeytinyağı daha faydalıdır?

Sağlık 19.07.2020, 10:48 13.12.2020, 21:57
Zeytinyağı Faydaları Nelerdir, Zeytinyağı çeşitleri nedir?

Zeytenyağının faydaları oldukça çoktur. Zeytinden elde edilen zeytinyağının şifası aslında uzun zamandır biliniyor. Zeytinyağı, zeytin tanelerinden elde edilen bitkisel bir yağdır. Bir mucize olan zeytinden elde edilen zeytinyağı oldukça fazla yararları bulunmaktadır. Peki zeytinyağının faydaları nedir? Zeytinyağı nelere iyi gelir? Zeytinyağının türleri var mı?

Zeytinyağı özellikle karaciğeri temizler, sindirimi kolaylaştırır, metabolizmayı hızlandırır. Aynı zamanda cildi güzelleştirmektedir. Saç bakımınada olumlu etkisiyle bilinen zeytinyağı, diyabet rahatsızlığı olanlara da iyi gelmektedir. Hatta stresi azaltması gibi daha birçok yararı vardır.

Türkiye, bulunduğu coğrafi konum ve sahip olduğu Akdeniz iklimi özellikleriyle dünyanın önde gelen zeytin ve zeytinyağı üreticilerindendir.

Kaliteli doğal zeytinyağı üretiminde birçok ideal koşulun bir arada bulunması gerekir. Zeytinyağının tadını ve kalitesini, yöre ikliminden toprağın verimine, zeytinin toplanma şeklinden kullanılan gübreye ve mekanik ezme makinelerinin özelliklerine kadar her şey belirler.

Zeytinyağının Türleri Nedir?

1) Natürel zeytinyağı

2) Rafine zeytinyağı

3) Riviera zeytinyağı

Naturel Zeytinyağı

Zeytinyağını diğer bitkisel yağlardan ayıran çok önemli bir özelliği, Doğal Sızma Zeytinyağı”nın, hiçbir saflaştırma (rafinasyon) işlemine tabi olmadan sıkıldığı gibi doğrudan tüketilebilmesidir. Anlamı şudur: "Doğal Sızma Zeytinyağı”nın, taze sıkılmış meyve suyu gibi, içerdiği vitaminler, tokoferoller, fenoller gibi sağlık ve lezzet açısından önemli etkileri olan maddeleri kaybetmeden tüketilme imkânına sahiptir"

Natürel zeytinyağı tanımı: Zeytin ağacı meyvesinden doğal niteliklerinde değişikliğe neden olmayacak bir ısıl ortamda, sadece yıkama, dekantasyon, santrifüj ve filtrasyon işlemleri gibi mekanik veya fiziksel işlemler uygulanarak elde edilen; kendi kategorisindeki ürünlerin fiziksel, kimyasal ve duyusal özelliklerini taşıyan yağları ifade eder.

Natürel Zeytinyağı kendi içinde oleik asit cinsinden asitlik derecesine göre 3 gruba ayrılır

  • Sızma zeytinyağı: Serbest yağ asitliği, oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,8 gramdan fazla olmayan yağdır
  • Birinci zeytinyağı: Serbest yağ asitliği, oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,8 gramdan az, 2,0 gramdan fazla olmayan yağdır
  • İkinci zeytinyağı: Serbest yağ asitliği, oleik asit cinsinden her 100 gramda 2,0 gramdan az, 3,3 gramdan fazla olmayan yağ

Bunlar arasında en değerlisi "Natürel Sızma Zeytinyağı” dır. "Natürel” yerine "Doğal Sızma Zeytinyağı” da denilmektedir.

Rafine Zeytinyağı

Zeytin ham yağının doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayan metodlarla rafine edilmeleri sonucu elde edilen, sarının değişik tonlarında rengi olan, kendine özgü tat ve kokuda bir yağdır. Ham zeytinyağının doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayan metotlarla rafine edilmeleri sonucu elde edilen ve serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her l00 gramda 0,3 gramdan fazla olmayan yağ demektir.

Zeytinyağı fabrikalarından çıkan yağların büyük bölümü yüksek asitlidir. Bunun zeytinin ağacın dibindene dökülmüş zeytinlerden toplanmış olması, sıkılmadan önce uzun süre veya uygun olmayan koşullarda beklemiş olması, sıkım ve depolama sırasında gerekli özenin gösterilmemesi gibi sebepleri vardır. Bu yağların tüketilebilmeleri için rafinasyon işlemine tabi tutulmaları gerekmektedir. Rafinasyon işlemi tadı ve kokusu yenmeyecek kadar kötü veya asitliği yüksek olan yağların kötü tadını, kokusunu ve yüksek asitliğini gidermek için uygulanan ısıl ve kimyasal işlemlerdir.

Riviera Zeytinyağı

Riviera tipi zeytinyağında kalite, üretim tesisinin rafinasyon teknolojisi, doğal zeytinyağının yüzdesi ve niteliğiyle doğru orantılıdır.

Rafinasyon işlemi sonucu artık tatsız, kokusuz düz bir yağ haline gelmiş olan "Rafine zeytinyağı”nın içine bir miktar (yaklaşık %10-20 kadar) natürel yağ katarak "sızma yağ aroması”na sahip olmuş serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her l00 gramda l,0 gramdan fazla olmayan yağdır.

Zeytinyağı, A, E vitaminleri ve az miktarda fitoserol maddesi bünyesinde bulundurur. Zeytinyağı, sabahları aç karnına 1-2 çorba kaşığı alındığında yumuşatıcı ve yatıştırıcı olarak etki yapar. Özellikle bağırsak hareketlerini düzenleyici ve safra söktürücü etkisi vardır. Safra kesesi tıkanıklığında ya da taş varlığında halk arasında sabahları aç karnına 50-100 gr. alınır ve tedaviye 1 hafta devam eder.

Zeytinyağının diğer faydaları nedir?

KARACİĞERİ TEMİZLER

Zeytinyağı da karaciğeri. Vücudumuza giren toksinleri karaciğer salgılarıyla temizler.

SİNDİRİMİ DÜZENLER

Günde bir yemek kaşığı oranında zeytinyağı tüketmeniz durumunda sindirim sisteminiz düzenlenecektir. Kabızlık yaşıyorsanız bu soruna çözüm olacaktır.

METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR

Zeytinyağı tüketmek metabolizmayı hızlandırır. Her gün zeytinyağlı salata tüketilmesi ve bunu öğün haline getirilmesi formunuzu korumakta yardımcı olur. Zeytenyağı kilo vermenizi sağlar.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR

Zeytin, yüksek oranda kalsiyum içerdiğinden Kalsiyum kemiklerin yapı taşıdır. Bitkisel yağ olan zeytinyağı kemikleri güçlendirir ve korur. Zeytinyağı mineral bakımından da zengin olduğu için kemiklerin güçlenmesine katkı sağlar.

CİLDİ KORUR

Cildi korur ve yaşlanmayı geciktirir. Güzelleştirir ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar. Makyaj malzemelerine karşın cildi kimyasallara karşı korur.

SAÇ BAKIMINA ETİSİ

Zeytinyağı saç bakımına da faydalıdır. Birçok saç bakım ürünlerinin içeriğinde zeytinyağı mevcuttur. 

DİYABETE ETKİSİ

Zeytinyağı, kan şekeri seviyesini düşürür. Diyabet hastaları için insülin görevi görür ve sorunlara pozitif etki sağlar.

KAN BASINCINI DÜZENLER

Kan basıncını düzenler ve bu da tansiyonunuzun normal seviyede olmasını sağlar. Zeytinyağı kolesterol, Meme çatlakları, meme kanserinede iyi gelmektedir.

Zeytinyağında yüksek miktarlarda bulunan bir tür tekli doymamış yağ olan oleik asittir. Diğer yağ kaynakları yerine kullanıldığında kalp hastalığı riskini azaltabileceği belirtilir.

7.447 kişide yapılan bir araştırma, günde en az 4 yemek kaşığı (60 ml) zeytinyağı tüketenlerin, 5 yıl az yağlı bir diyet uygulayanlara kıyasla kalp hastalığı geliştirme olasılığının% 30 daha az olduğunu bulmuştur.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)