19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nden 24 Temmuz mesajı

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yusuf Ziya Çakır, Türk basında Sansürün Kaldırılışının 113'üncü Yıl Dönümü'nde, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle bir bir mesaj yayımladı.

Samsun 24.07.2021, 23:14 25.07.2021, 10:42
19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nden 24 Temmuz mesajı

Sansüre karşı ilk direnişin gerçekleştiği 24 Temmuz tarihi, gerçek gazeteciliğin başladığı gün olduğunu belirten Yusuf Ziya Çakır," Bu özel günde mesleğimizin işsizlik kıskacında olması üzüntü vericidir" ifadelerine yer vererek, Her geçen gün artan işsizlik gazetecilik mesleğinin gerçek emekçilerin kanayan yarası olmaya devam ettiğini söyledi.

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yusuf Ziya Çakır, Türk basında Sansürün Kaldırılışının 113'üncü Yıl Dönümü'nde, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, günümüzde basın sektörünün yaşadığı en önemli sorunun 'işsizlik' olduğunun altını çizdi.

Tarihler 24 Temmuz 1908'i gösterdiğinde, Meşrutiyet'in ilanından 1 gün sonra gazetelerin ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başladığını hatırlatan Çakır, "24 Temmuz, 1971 yılından bu yana 'Basın Bayramı' ya da 'Basın Özgürlüğü Günü' olarak kutlanırken, son yıllarda Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak anılmakta. Bugünü anlamlı kılan olay ise 1908 yılında, o dönemin aydın gazetecilerinin, padişahın adamlarına baskı kalıplarını vermeyi reddederek, sansüre karşı ilk direnişi gerçekleştirmeleridir. Yani bu açıdan 24 Temmuz gerçek gazeteciliğin başladığı gündür." dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'basın milletimizin ortak sesidir." diyen Çakır, "Dolayısıyla basın, ülke olarak gelişmemizin, kalkınmamızın, güçlenmemizin ve hedeflerimize ulaşmanın en önemli kurumlarından birisi olmayı sürdürmektedir. Basın, her türlü gündemi, ülkemizin hedefleri doğrultusunda, milletimizin duygu, beklenti ve ihtiyaçlarını uluslararası alana taşıma noktasında, çok büyük bir sorumluluk üstlenmekte ve 7 gün 24 saat bu sorumluluğu yerine getirmektedir. " dedi.

İŞSİZLİK ARTIYOR

Basın özgürlüğü, çağdaş hayatın ve çağdaş demokrasinin vazgeçilmez unsuru olmaya devam ettiğini kaydeden Yusuf Ziya Çakır, mesajında şunları söyledi:

"Bugün bir 24 Temmuz'da daha basının, demokrasinin vazgeçilmez kurumlarından biri olduğunu vurgulamamızın yanı sıra, mesleğimizin Türkiye'de belki de tarihinin en zorlu, en güç süreçlerinden birini geçirdiğini  belirtmek istiyoruz. Her geçen gün artan işsizlik, mesleğimizin gerçek emekçilerinin kanayan yarası olmaya devam etmektedir. Basın sektöründe ifade özgürlüğünün önündeki engeller ise azalacağına maalesef artmaktadır. Artan işsizlik ve ifade özgürlüğüne getirilen engeller endişe vericidir. Oysa basın ve basın özgürlüğü, çağdaş hayatın ve çağdaş demokrasinin vazgeçilmez unsuru olmaya devam etmektedir.

Sonuç olarak, sorunlarımızın çözümü konusunda mücadelemizi artırarak sürdüreceğiz. Bu yönde umutsuz bir çaba içerisinde olmayacağız. Bu düşünceler ışığında tüm meslektaşlarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı'nı kutluyor, sağlık, başarı ve esenlikler diliyorum."

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)