Ahmet Seven, Bu şehrin Hikayesinde Amazonlara Yer Yoktur

Samsun Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Seven, Samsun Belediyesinin Batı Park’a diktiği ve Türk Bayrağının ayaklarının altından yere resmedildiği Amazon Heykeli’ne sert tepki gösterdi.

Samsun 15.04.2018, 13:59 15.04.2018, 16:08
Ahmet Seven, Bu şehrin Hikayesinde Amazonlara Yer Yoktur

"Türk kadını yerine Yunan’ı temsil eden figürleri kabul etmiyoruz. Bu şehrin hikâyesinde Amazonlara yer yoktur

Seven, Samsun Batı Park'a heykeli dikilen Amazon Kadınlara tepki göstererek, Amazonların ayağının altına Türk Bayrağı resmedilmesine de tepki göstdi. Seven, "Milli şuura daha fazla sahip olmamız ve milli değerlerimize sahip çıkmamız gereken bir dönemde bize ait hiçbir bağlantısı olmayan Amazon heykelini anlamakta ve anlatmakta zorlanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Samsun Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Seven, Milli Mücadelenin başladığı Samsun'da böyle bir heykelin yer alması  milli kahramanlarımızın kemiklerini sızlattığını ve Üstelik Amazon kadınları efsane olmakla birlikte erkek düşmanı olduğunu dile getirerek, “Esir ettikleri erkeklerin cinsel organlarını keserek tanrıçalarına armağan etmektedirler." dedi.

"Türk kadını yerine Yunan’ı temsil eden figürleri kabul etmiyoruz."

Heykeli gezenler çocuklarının sorusuna cevap veremediklerini, heykeller kahramanları yaşatmak hayatlarını örnek almak ve unutturmamak için yapıldığını belirten Seven, Amazon heykeli bu anlamda kime nasıl örnek olarak verilebilir. Şehit kanıyla sulanmış bu topraklarda bizden olmayan sembolleri kimse bizden  içimize sindirmemizi istemesin. Üstelik 15 Temmuz ihanetini yaşamış bir milletin Amazon heykeline değil nine hatunların, Fatma çavuşların Şerife Bacıların anıtına ihtiyaç vardır." şeklinde konuştu.

Ahmet Seven, "Türk kadını yerine Yunan’ı temsil eden figürleri kabul etmiyoruz. Bu şehrin hikâyesinde Amazonlara yer yoktur” diyerek konuşmasını tamamladı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)