banner424

banner425

banner423Ahmet Seven'den OMÜ Rektörü Yavuz Ünal'a Ziyaret

Ahmet Seven Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Sn. Prof. Dr. Yavuz Ünal’ı ziyaret ederek kendisine Türk Güreşinin Sembolü Yaşar Doğu’nun tablosu ile birlikte kitabını hediye etti.

Samsun 11.03.2021, 18:09 11.03.2021, 19:03
Ahmet Seven'den OMÜ Rektörü Yavuz Ünal'a Ziyaret

Samsun Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Seven, Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’ı ziyaret etti. Rektör Ünal'a Türk Güreşinin Sembolü Yaşar Doğu’nun tablosu ile birlikte kitabını hediye eden Seven, gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.

Yaşar Doğu'yu gündemde tutacak etkinlikler takipedilsin

Yaşar Doğu hakkında bugüne kadar Türkiye'de en teknik ve teferruatlı kitabı yazan ve araştırmalarıyla tanınan Araştırmacı Yazar Ahmet Seven, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, Rektör Ünal'a  hem hayırlı olsun hem de Türk Güreşinin Sembolü Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu YAŞAR DOĞU üzerine çalışmalar yapılması, araştırmacılara arşiv niteliğinde bilgi toplanması, Yaşar Doğu araştırma odası kurularak burada görsel ve basılı eserlerin yer alması, okul önüne Yaşar Doğu'nun biyografisinin yer aldığı bir rölyef yapılması husunu dile getirdiğini belirtti.

Her yıl Uluslararası Yaşar Doğu Spor Ödüllerinin Valilik  - Büyükşehir Belediyesi ve OMÜ işbirliğiyle tertip edildiğini belirten Ahmet Seven, Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerine Yaşar Doğu'nun mücadelelerle dolu başarıya giden örnek hayatının anlatılmasını, felsefesinin kazandırılması yönünde girişimde bulunulmasını ve Yaşar Doğu'yu gündemde tutacak etkinliklerin takip edilmesini istedi.

Güreşle anılan iller arasında Samsun'un olmamasından her Samsunlu gibi rahatsızlık duyduğunu belirten Başkan Seven, düşüncelerini ve isteklerini şu şekilde dile getirdi:

Ahmet Seven Yaşar Doğu kitabını anlattı

Bilimsel ve akademik anlamda Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi öncülüğünde ele alınarak çalıştaylar düzenlenmesi, sempozyum ve konferanslar verilmesi, her yıl Yaşar Doğu'nun vefat tarihinde Ankara ve birçok yerde anıldığı, OMÜ de kendi şehrinde kendi ismini taşıyan bir fakültede bu etkinliğin gerçekleşmesi yönünde gerekli çalışmaların yapılması hususunda düşüncelerini aktardığını belirtti. Ayrıca Ahmet Seven, İlk baskısını 2016 yılında yayınladığı ve bugüne kadar 6. baskısı yapılan Yaşar Doğu kitabı hakkında bilgi verdiğini, bu Konuya gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ettiğini belirtti.

Prof. Dr. Yavuz Ünal; Yaşar Doğu İsmini Taşıyan Bir Fakültemiz Olmasından Dolayı Gurur Duyuyorum

Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü n. Prof. Dr. Yavuz Ünal'da ziyaretten memnun kaldığı söyleyerek; Yaşar Doğu'nun büyük bir isim olduğunu, OMÜ' de isminin yaşadığı bir fakültenin bulunmasından dolayı büyük gurur duyduğunu konularla yakından ilgileneceğini ve ellerinden gelen çalışmayı yürütmeye çalışacaklarını ifade etti.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)